Faydalı Bilgiler

Zerdeçal Suyunun Faydaları

Bahsedeceğimiz bu bitkinin suyunu tüketmek kendinize her yaşta yapacağınız en büyük sağlık yatırımıdır. Nedir ki bu karada sağlıklı olan bitki diyeceksiniz. Bu bitki zerdeçaldır.

Zerdeçal suyunu her gün düzenli olarak tüketmek çok daha sağlıklı bir hayat sürmemizi sağlıyor. Zerdeçal medikal bir bitkidir. Tıp alanında bir çok ilacın üretiminde kullanılmaktadır. Zerdeçal idrar söktürücü ve detoks özelliği sayesinde vücudumuzda biriken toksinleri hızla atmamıza yardımcı olacaktır.

Bu bitki yüzyıllar boyunca tıp alanında kullanılmaktadır. Zerdeçal tıp alanında kullanımının dışında yemeklere kattığı güzel tat ile de bilinmektedir.

Zerdeçal antibakteriyel ve ağrı kesici özelliği sayesinde halk arasında oldukça çok kullanılan bir bitkidir. Tıp olarak henüz kanıtlanmasa da zerdeçal içerisinde barındırdığı mineraller, vitaminler ve antioksidan sayesinde birçok kanser türüne de iyi geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak tüketildiğinde zihinsel ve fiziksel olarak zinde olmamıza yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal Suyunu Sağlığımız İçin Faydaları

Zerdeçal suyunun faydaları

Kansere yakalanma riskini azaltır : Zerdeçal içerisinde barındırdığı antioksidan sayesinde vücutta oluşan tehlikeli hücreleri ve kanser hücrelerini yok eder. Bu hücrelerin hızlı bir şekilde artmasını engeller ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Alzheimer’ı önler: Zerdeçal içerisinde barındırdığı kürkümin sayesinde beyinde oluşan zararlı hücrelerden beynimizin zarar görmesini engeller. Aynı zamanda ilerleyen yaşlarda beyinde gerileme ile Alzheimer olma ihtimalini ortadan kaldırır.

Sindirim sistemini düzenler: Zerdeçal suyu midede bulunan asit miktarını düzenler ve ülser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık probleminin çözülmesine yardımcı olur.

Kalbe iyi gelir: Zerdeçal suyunu düzenli olarak tüketmek kanda bulunan zararlı kolesterolü dengeler ve kalp sağlığını korur. Aynı zamanda içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde atar damarlarda plak birikini engeller.

Karaciğer sağlığını düşünür: Zerdeçal aynı zamanda karaciğerimiz içinde oldukça önemlidir. Karaciğerin sağlıklı olması için bilirubin ve safra salgısı arasında dengeyi sağlar. Bu sayede karaciğerde zararlı toksinlerin birikmesini ve karaciğer yağlanmasını engeller.

Şekeri düzenler: Zerdeçal suyunu her gün bir bardak olarak tüketmek şeker hastalarını oldukça yarar sağlamaktadır. Düzenli tüketimi sayesinde kan şekerinin kısa sürede olumlu yönde değiştiğini görebilirsiniz.

Doğal zerdeçal suyu nasıl hazırlanır ?

Bu anlatacağımız tarif ile kendiniz evde idrar söktürücü özelliği olan bir zerdeçal suyu hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basit.

İşte kullanılacak malzemeler :

  • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal
  • 2 bardak su
  • 2 adet limonun suyu
  • 2 yemek kaşığı bal

İşte bu tarifi hazırlamak için yapmamız gerekenler

Öncelikle hazırlamış olduğumuz iki bardak suyu bir kaba koyun ve içerisine gene daha önceden hazırlamış olduğumuz bir yemek kaşığı toz zerdeçalı ekleyin ve kaynatın.

Daha sonra bu karışım kaynadığında ocaktan alın ve bir süre bekletin. Daha sonra hazırlamış olduğumuz iki adet limonun suyunu bu karışıma ekleyin.

Daha sonra bu karışımı soğuması için buzdolabında bekletin. Daha sonra içerisinde iki yemek kaşığı balı ekleyin. Bu karışımı günde bir defa olarak tüketebilirsiniz.

Bu karışımın zararları:

  • Zerdeçal suyu safra kesesi taşı sorunu olan kişiler için önerilmemektedir. Aşırı derecede karın ağrısına neden olmaktadır.
  • Kullandığınız ilaçlar antikoagulan ve anti-enflamatuvar içeriyor ise zerdeçal tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Not: Bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup. Bu karışımları yada bitkileri kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu