Zencefil, bal ve limonu karıştırın bakın hangi hastalığa iyi geliyor.

Hava değişimlerinde çok çabuk hastalanıp, doktora koşuyor ve poşet poşet ilaç içiyorsanız bu tarif tam sizlere göre. İlaç kullanmadan soğuk algınlığı, grip ve nezleden anında kurtulacaksınız. Zencefilin yararlarını saymakla bitiremiyoruz, birde bal ve limon ile karıştırıldığında tam bir vitamin deposu haline dönüşebiliyor. Kış kürü olarak da adlandırılan zencefil, bal ve limon karışımı, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi solunum yolu rahatsızlıklarında iyileştirici etkisi büyüktür.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu kış kürü, hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırır. Geçmek bilmeyen kuru öksürüğünüz mü var bu kür tam size göre, öksürüğünüzü anında keser. Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Balgam söktürücü etkisi vardır.  Ses kısıklığına iyi gelir. Baş ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

Zencefil başlı başına mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hatta mide bulantıları için hamilelerin kullandığı bir bitkidir. Mide asidini azaltır, safrayı artırır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Antiseptik özelliği sayesinde, kanın temizlenmesini sağlar. Terletici ve ateş düşürücü etkisi mevcuttur. Astım ve farenjit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında görülen boğaz kuruluğuna iyi gelir. Boğazı yumuşatıp ağrısını geçirmeye yardımcı olur. Zencefil, bal ve limon vücuttaki zararlı bakteriler ile savaşır ve antiseptik oluşu iyileştirme süresini kısaltır.

Kış kürünün hazırlanışı

  • Cam kavanoz
  • Limon
  • Zencefil
  • Bal

Bir adet zencefilin kabuklarını soyun, ince ince doğrayın, dilerseniz rendeleye bilirsiniz. Cam kavanoza koyunuz. Üzerine bir adet limonu dilimleyerek ilave ediniz. Üzerini geçecek kadar bal ilave ediniz. Kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra bu karışımı buzdolabına koyunuz. 2,3 gün sonrasında bu karışım sulanacaktır. Karışımı içmek istediğinizde kaynamış suyun içine bir yemek kaşığı zencefil, limon ve bal karışımından ekleyerek karıştırıp içebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise bir yemek kaşığı bu karışımdan direk içmek olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere düzenli içtiğinizde öksürük ve soğuk algınlığından eser kalmayacaktır. Buzdolabında 2-3 ay bekleyebilir. Alerjisi olanlar dikkat etmeliler.

 

 

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Oturma odasına soyulmamış soğan koymanın faydaları

Kış ayları geliyor ve havalar artık git gide soğumaya başlıyor. Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarda gelmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.