Kadın

Yumurtlama dönemindeki değişiklikler

Kadınlar bazı dönemlerde yoğun duygu değişimlerine girmektedirler. Bunların nedenleri arasında hormonal değişimler öne sürülür. İki menstrual döngü, iki adet arasında gerçekleşen 28 günlük süreçtir. Bu dönem içinde adet gününden 15 gün sonra gerçekleşen bir yumurtlama dönemi olur ve bu dönemde kadınlarda duygu değişimleri başlar. Sıcak basmaları, daha kadınsı hissetme gibi bazı değişiklikler hissederler. Bu yumurtlama döneminden 14 gün sonra da adet kanaması gerçekleşir ve adet kanamasının ilk gününden itibaren östrojen hormonu yani kadınlık hormonu yükselmeye başlar.

Östrojen hormonunun artmasıyla kadınlar daha enerjik hale gelirler ve mutlu olurlar. Bu dönemde kadınlar diyet yapmakta zorlanmazlar. Kadınsı hissettikleri için daha güzel görünmek için her şeyi yaparlar. Östrojen hormonu arttıkça sosyalleşmek, gezmek dolaşmak ve birçok aktiviteye katılmak isterler. Âdetin 8. Günü ile başlayan 14. Güne kadar devam eden günde östrojen hormonu arttığı gibi testosteron hormonu da artar ve daha cesur, öz güvenli ve hafızamızın aktif olduğu bir döneme gireriz. Menstrual döngünün 12. 16. Günlerine gelindiğinde yumurtlama gerçekleşir ve bu dönemde östrojen hormonu en yüksek seviyededir.

Yumurtlama dönemi çocuk sahibi olmak isteyenler için önemli bir gündür.

Bu yumurtlama döneminde de ise testosteronun da artmasıyla cinsellik duygusu ve isteği de artar. Bu dönem yumurtaların aktif olduğu ve çocuk yapmayı düşünenler için en uygun zamandır. Yapmak istemeyenlerin ise kesinlikle korunması gerektiği bir süreçtir. Yumurtlama dönemleri ve adet döngüsünün başladığı ilk günler erkekler için kadınların çekilmez olduklarını gösteren birkaç günden bazılarıdır. Ancak hiç bilmiyorlar ki kadınların içlerindeki değişimlerin neler olduğunu. Anlamaları oldukça zor olsa duygu değişimlerinin olduğu dönemlerde kadınların enerjik ya da tam tersi bitkin olmalarını biraz daha alttan alarak o günlerini sakin geçirmelerini sağlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu