Yiyecek

Yumurtada Kan Lekesi Görürseniz Dikkat Edin!

Sofralarımızın vazgeçilmez protein kaynağı olan yumurtanın günümüzde gerçek olup olmadığından bile şüphe eder olduk. ”Köy yumurtası dimi?” diye sorduğumuz herkesten “evet” cevabını aldık ama eve gittiğimizde kırdığımızda sarı kısmının açık sarı olduğunu görünce de “yine mi” dedik kendimize. Bir de üzerine bu kan lekesi çıkınca hepten vazgeçme derecesine geldik yumurtadan. Ama bakın neymiş o kan lekesi.

Yumurta öyle güçlü bir protein ki anne sütünden sonra çocuklara her gün yedirmeniz gereken sağlıklı bir besindir. İçerisinde bulunan A,D,E ve B grubu vitaminleriyle üstelik içerdiği kolin maddesiyle de vücudumuzdaki başlıca fonksiyonlarımızın yerine getirilmesinde yardımcı olur.

Tavuğun Karaciğerinden kaynaklı olabilir!

Yapılan araştırmalar sonucunda mevcut bilgiler ve uzmanların açıklamalarına göre bu kan lekesinin karaciğerinden ya da yumurtalığından gelen kan iltihabı olduğu söylenir. Bu yüzden eğer yumurta bayatlamamış sa ve tazeyse bu kan lekesinin herhangi bir zararı yoktur.

Neden Kan Lekesi var?

Bu sorunuzun cevabı aslında şu; yumurtanın oluşumu esnasında tavuğun kılcal damarlarında meydana gelen bir pıhtı olabilir. Bunun sebebi ise tam olarak belli değildir.

Kısacası kan lekesinin görüntüsü çok hoş olmayabilir ama gayet doğaldır. Bu görüntü köy yumurtalarında daha sık görülür. Çünkü tavuk doğal yollarla büyütülür ve yumurtlar.

İşin özüne gelirsek de gönül rahatlığıyla yumurtalarınızı yiyebilirsiniz. Görüntüsünden rahatsız olduysanız eğer bir bıçak yardımıyla lekeyi alabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu