ANA SAYFA / Sağlık / Yeterli D vitamini ihtiyacını güneşten nasıl karşılamalıyız?

Yeterli D vitamini ihtiyacını güneşten nasıl karşılamalıyız?

D vitamini, vücudumuz için gerekli vitaminler arasında yer alır. D vitaminin kaynağı güneştir. Ülkemizde güneşli gün sayısının fazla olmasının yanı sıra, D vitamini eksikliği de bir o kadar fazladır. Demek ki güneşten doğru şekilde yararlanamıyoruz. Cilt yanıkları ve cilt kanserinden korktukları için çoğu insan güneşlenmeyi istemiyor ama doğru saatlerde uygun şekilde güneşlenmenin aslında hiç de zararı yoktur.

Güneş osteoporoz riskini azaltır.  D vitamini kemiklerin gelişimi için gerekli olan kalsiyumun emilmesini sağlar. D vitamini aynı zamanda, sinir depresyon ve kaygı bozukluğuna da iyi gelir. Yeterli D vitamini alan kişilerin stresten uzak, rahat bir yaşam sürdükleri görülmüştür.Yiyecek yolu ile de D vitamini alabilirsiniz. Bol miktarda yumurta sarısı, mantar, somon balığı, ton balığı ve sardalye tüketebilirsiniz. Fakat D vitamininin en kolay ve doğal kaynağı güneştir.

Uzmanlar, vücudunuzda yeterli D vitamini bulunmamasının, çok sayıda soruna yol açabileceğini söylüyorlar. Özellikle kas güçsüzlüğü yaşayıp daha yorgun hissetmenize neden olduğunu vurguluyorlar. Ayrıca kalp hastalığı, bunama, raşitizm, diyabet gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Yapılan araştırmalar, D vitamini eksik kişilerin kansere yakalanma riskinin fazla olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar Saat 10.00 ile 16.00 arası güneşe çıkmanın zararlı olabileceğini söylüyor.

Uzmanlara göre, güneş ihtiyacınızı sabah 10.00 dan önce ve akşamüzeri 16.00 den sonra karşılamak sağlığımız için en uygundur. Yaz kıyafetlerinizi seçerken, vücudunuzun çoğu yeri güneş alabilecek şekilde tercih etmenizi öneriyorlar. Koyu tenlilerin güneşten yeterli D vitamini almak için daha fazla güneşte kalmalarını öneriyorlar. Aynı zamanda güneşlenirken geniş çevreli şapka, ve güneş gözlüğü kullanmalarını öneriyorlar. Çünkü güneş ışınları, yüzümüzde ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olabiliyor.

 

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.