Kadın

Yeşillikleri cam kavanoza koyarsanız daha uzun süre taze kalır

Pazardan güzel güzel seçip, aldığımız sebze ve meyvelerimiz eve gelince günler geçmeden tazeliklerini kaybedip çürümeye başlıyorlar. Ama biz sizler için sebze ve meyvelerinizin daha uzun ömürlü olması için küçük çaplı bir araştırma yaptık. İlk olarak şu an tam mevsimi olan çilekten başlayalım. Sizde biliyorsunuz ki çilek çok narin, çürümeye çok müsait bir meyvedir. Pazardan aldığınız çilekleri yıkarken, sirkeli su karışımında bekletip, daha sonra yıkarsanız, çileklerinizin daha uzun taze kaldığını göreceksiniz.
Muz, pazardan aldığınız muzları dolaba koyarsanız daha çabuk kararıp, bozulduğunu görürsünüz. Bunun nedeni ise soğuk havanın muzun yapısını bozmasıdır. Bu yüzden muzu oda sıcaklığında saklamanız, muzun ömrünü uzatır.

Kütür kütür aldığınız elmaları buzdolabınızda gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz. Fakat uzun süre tüketemediğinizde elmaları arada kontrol etmenizde fayda var çünkü çürüyen elma kısa sürede diğer elmaları da çürütür. Domates alırken hep fazla fazla alırız ve sertlerini seçmeye çalışırız. Ama saklama işlemine gelince en çok hata yapılanlardan biridir, domates saklamak. Pazardan aldığımız gibi poşetle buzdolabına koymak domateslerinizin kolayca tazeliklerini kaybetmesine neden olur. Doğrusu ise bir tepsiye domatesleri sapları aşağıya gelecek şekilde dizmek. Nedeni ise yapılan araştırmalara göre domatesleri sapları aşağıya gelecek şekilde konulduğunda sapları yukarı şekilde konulduğundan daha uzun süre tazeliklerini koruduğu gözlenmiştir.

Gelelim yeşilliklere maydanoz, dereotu, roka gibi yeşillikler buzdolabında kısa sürede tazeliklerini kaybederler, sararıp erimeye başlarlar. Bunu önlemek için pazardan aldığınız maydanoz ya da dereotunu bir kâğıt havlunun üzerine serin nemini aldırın biraz saplarını kesin ve cam kavanoza sapları aşağıya gelecek şekilde koyun ağzını kapatın ve buzdolabına yerleştirin. Yeşillikleriniz ilk günkü tazeliklerini koruduğunu göreceksiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu