ANA SAYFA / Haberler / Yemeklerde kullandığımız ısırgan otundan sağlıklı boya yapıyor

Yemeklerde kullandığımız ısırgan otundan sağlıklı boya yapıyor

Tirebolu ilçesinde bitkisel atıklardan boya üretmek amacıyla kurulan firma, fındık bahçelerinden toplanan ısırgan otlarını ön testlerden geçirerek tekstilde kullanılacak boya yapmayı başardı. Hatta ısırgan otunun anti bakteriyel özelliğinin kumaşa geçirilmesi için de çalışmalar başlattılar. Isırgan otunun hem sağlık açısından çok fazla özelliği olduğunu söyleyen firma sahipleri bu özellikleri daha da geliştirip bu bitkilerden bitkisel boyalar üreterek bunları tekstil firmalarına satmayı düşündüklerini açıkladılar.

Isırgan otu halkımız tarafından yararı bilinmeyen genel de kaçılan bir bitki olduğunu da sözlerine ekleyen firma sahibi, bu bizim daha iyi, toplanmayan ısırgan otları bizim için hammadde niteliğinde diyerek mutluluğunu halkla paylaştı. Fındık toplamakla ısırgan otunun orantılı toplandığını söyleyen Berrin Çamur, temmuz ayında önce ısırgan otunu temizlediklerini ardından da fındıkları topladıklarını söyledi. Isırgan otunun şuana kadar talep görmemesi bizleri çok şaşırttı diyen Çamur, şimdilik kahverengi ve gri tonlarını ısırgan otundan elde edebiliyoruz dedi. 100 kilogramdan 15 kilo boya elde ettiklerini belirtti.

İŞİNİ BÜYÜTÜP İŞSİZLERE İŞ İMKANI SAĞLAMAK İSTİYOR

Hedeflerinin arasında bu işi daha da büyütmek istediğini hatta halka da iş imkanı dahilinde ortak bir iş sürecine girebileceğini açıklayan firma sahibi Berrin Çamur, ortak yürütülen bir iş için kollarımızı sıvamaya hazırız dedi. Aynı zamanda sağlık açısından da çok kıymetli olan ısırgan otunun anti bakteriyel özelliğini kumaşlara geçirmek isteyen Çamur, ileride kreşlerde ve hastanelerde bu renklerden üretilen çarşaflar, oyuncaklar kullanılmasını tüm kalbimizle istiyoruz diyerek sözlerine son verdi.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canan Karatay’ın yeni açıklamalarını dinleyenlerin ağzı açık kaldı

Beslenmeyle ilgili ezber bozan açıklamaları olan Canan Karatay katıldığı bir etkinlikte yine insanların kafalarını karıştırmayı başardı. Yaptığı açıklamalar ile dinleyenleri çok şaşırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.