Sağlık

Yaz gribine dikkat! Grip savar tarifler nelerdir?

Sıcak yaz mevsiminde üşütmek, gribe yakalanmak çok önemlidir. Vücudunuzun bağışıklık sisteminin düştüğü zamanlarda gribe ve soğuk algınlığına yakalanmamız an meselesidir. Bu tür durumlarda yaz aylarında yakalanmış olduğumuz grip yüzünden havaların sıcaklığı dolayısı ile ateşin çok çabuk yükselmesi, indirilememesi daha çok görülür. Bu yüzden bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde yaz aylarında gribe yakalanmamaya çalışılmalı. Sıcak havalarda inatçı ateş le birlikte havale geçirilmesi olasılığı çok yüksektir. Yaz mevsiminde geçirilen grip kış mevsimindeki soğuk algınlığından daha zordur. Sıcaklardan bunalıp serinlemek için tercih ettiğimiz dondurma ve soğuk içecekler, klima, vantilatör çarpması gibi şeyler gribe yakalanmanızı daha çok tetikler. Yaz gribinden çabuk kurtulmanız için sizlere hazırladığımız öneri listemize göz atınız.

Grip Savar Tarifler

  • Bol bol meyve, sebze, protein içerikli besinler, B 12 vitamini açısından zengin yiyeceklerden tüketmek vücut direncinizi arttırarak, bağışıklık sisteminizin mikroplara karşı sizi korumasını sağlar.
  • Su tüketimini arttırmak vücudun kaybettiği sıvıyı vücuda geri kazandırmak gripten tez zamanda kurtulmanızı sağlar.
  • Sıcak havadan anı soğuk havaya geçişlerde dikkatli olun. Terli iken klimalı ortamda bulunmayın ki hastalığınız tekrardan aksetmesin.

Bitkisel yöntemler

  • Zencefil bal tarifi tam olarak grip savar etkisi vardır. Zencefil çok faydalı bir bitkidir. Karışımın tarifi: 4 tatlı kaşığı kadar toz zencefil, 3 tatlı kaşığı bal isteğe bağlı olarak içerisine dilediğiniz kuru yemişi ilave edebilirsiniz. Bu grip savar tarifi hazırlamak için Toz zencefil ile balı karıştırın. Her gün yarım çorba kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır.
  • Boğaz ağrısını yumuşatıcı balgam söktürücü özelliği bulunmakta olan ıhlamur çayını tüketmenizi öneririz.
  • Bağışıklık sistemi güçlendirici olarak bilinmekte olan ekinezya çayı da tam bir grip savar etkiye sahiptir. Günde 2 fincan ekinezya çayı tüketmek gayet rahatlatıcı olacaktır.
  • Gripliyken ağır yağlı yemekleri yemek istemeyiz. Çorba ağırlıklı beslenmeyi tercih ederiz. Herhangi bir çorbaya doğal antibiyotik olan sarımsağı ekleyerek tüketmek soğuk algınlığından kurtulmamıza yardımcı olacaktır.
  • Gripliyken Omega- 3 yağ asitlerine daha çok ihtiyaç duyarız ki vücudumuz enfeksiyonlarla daha çabuk savaşsın diye. Gripliyken normalinden daha fazla balık tüketmenizi öneririz.
  • Limonlu kara çay içmekte sinüslerinizi rahatlatarak soğuk algınlığında ki burun tıkanıklığı ve hapşırmaya iyi gelecektir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu