Sağlık

Yaz aylarının korkulu rüyası güneş lekelerinden kurtulmak artık çok kolay

Güneşin en büyük zararlarından biri olan sarkıklar, kırışıklıklar, lekelenmeler görülebilir. En ilerisinde de cilt kanserlerine kadar giden bir süreç görülebilir. Bunların yaşanmasını istemiyorsak güneşten sağlıklı faydalanmak istiyorsak öğleden sonra 14.00 ve 16.00 saatleri arasında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Kollarınızın iç kısımlarından ve bacaklarınızdan yararlı güneş ışınlarını alabilirsiniz. Kemik sağlığınız için oldukça faydalıdır. Ancak saatlerce bronzlaşmak uğruna güneş altında yatmak sağlıklı değildir. Bunun sonucunda cilt parlaklığını ve gerginliğini yitirmeye başlar ve lekelenmeler ortaya çıkar. Açık tenli kişilerin daha da etkilendiği bu güneş ışınları yaz aylarının korkulu rüyası olmaya yetiyor bile.

GÜNEŞ KREMLERİNE VERDİĞİMİZ YÜKLÜ PARALAR HİÇBİR İŞE YARAMIYOR

Güneş kremlerine yüklü paralar vererek güneşten korunmaya çalışıyoruz hatta güneş lekelerimiz geçsin istiyoruz ama maalesef bunların çok da etkisi yok. Ama doğal karışımlarla güneş lekelerinden kurtulmanın yolları var. Hassas ciltler için yumurta akı, bal, limon suyu ve taze jelatinin karıştırılmasıyla elde edilen kremsi karışımı yüzünüze sürmeden önce ya da lekelerin olduğu bölgeye sürmeden önce o bölgeyi güzelce temizleyin.

Yumurta akından dolayı yüzünüzde bir gerginlik olacak ve bunun sonrasında 15-20 dakika bekledikten sonra bu maskeyi ılık suyla yıkayarak temizleyin. Sonrasında deneyebileceğiniz bir diğer karışım ise ballı limonlu maskedir. Limon özelliğinden dolayı ağartıcı etkiye sahiptir. Limon ve yarım limon suyunu karıştırarak lekelerin olduğu bölgeye sürerek bir süre bekleyebilirsiniz. Ancak kızartma kaşıntı olması halinde maskeyi yapmayı bırakın. 15 -20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayıp temizleyin. Cildinizin daha gergin daha parlak ve lekelerden arınmış olduğunu göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu