Yiyecek

Yağlı siyah zeytin nasıl yapılır?

Bundan yaklaşık 20 gün önce yeşil olan zeytinler, şimdi kararmaya ve toplanmaya başlandı.Şu an tam mevsimi olan siyah zeytinlerin nasıl yapılması gerektiğini sizler için araştırdık ve kaleme aldık. Sofraların olmazsa olmazı yağlı siyah zeytin çok lezzetli ve çok faydalı bir besindir. Vitamin ve mineral kaynağı olan zeytinin faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Kahvaltılarınızı süsleyen peynirin dostu yağlı siyah zeytinin nasıl yapıldığına gelin birlikte göz atalım;

Yağlı siyah zeytin yapılışı

Siyah zeytinleri toplayın, kurtlularını ayıklayın. Bir bıçak yardımıyla zeytinleri çizerek, 5 kiloluk şişelere doldurun. Üzerine ağzına kadar içme suyu doldurun.Gün aşırı arada bir, zeytinler tatlanana kadar suyunu değiştirin, dökün yeniden doldurun. Yaklaşık 5-6 kere suyunu değiştirdiğinizde zeytininiz tatlanır, yeme kıvamına gelir. Daha sonra zeytin tatlandığında son suyunu koyun ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ilave ediniz. (Kaya tuzu koymanızın nedeni zeytinlerin erimemesi diriliğini korumasıdır.)

Bu şekilde 15-20 gün bekledikten sonra, zeytinin suyunu dökün. Zeytini büyük tepsilere koyup, güneş alan bir yerde kurumasını sağlayın. Arada karıştırırsanız,kurumasını hızlandırırsınız. Yağlı zeytin yapılacak siyah zeytinler nemli olmayacak, o yüzden güzelce kurumasını sağlayın. (Eğer nemlilik olursa zeytininiz çürür.) zeytinlerin fazla nemini bir kağıt havluyla alabilirsiniz.Başka bir kaba limonları yuvarlak şekilde doğrayın, üzerine kaya tuzu serpin karıştırın ve güneşe koyun, zeytinler ile birlikte nemini almasını bekleyin.

Kuruyan siyah zeytinleri, 5 litrelik cam kavanoza koyun, aralarına tuzladığımız limonlardan koyun. Biraz siyah zeytini koyun, sonra limonları dizin, kenarına doğru dik şekilde koyduğunuz limonlar kavanozdan güzel bir görüntü olacaktır. Bu şekilde kavanozu doldurun ve zeytinlerin üzerine çıkana kadar doğal zeytinyağı koyunuz. Ağzını kapatınız. Karanlık ve serin bir yerde yaklaşık olarak 15-20 gün beklettikten sonra yağlı siyah zeytininiz hazır olacaktır. Afiyetle tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda yeşil zeytinden kırma zeytin(çekişte) yapmak isteyenler buradan tarifimize ulaşabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu