Yağından çayına şifa kaynağı olan Bergamot nedir? Faydaları nelerdir?

Otgillerden olan sedefin bir türü olan Bergamot çok küçük bir meyvedir. Meyvesinin aksine ağacı çok fazla büyüyebilmektedir. Bergamot ağacının boyu 4-5 metreye ulaşabilmektedir. Bergamot meyvesi limon ile birbirine çok benzemektedir.

İlk oluşum aşamasında yeşil renkte iken olgunlaştığında sarı renge dönüşmektedir. Bergamot ilk olarak Hindistan da yetişmeye başlamıştır. Bergamot meyvesi Doğu Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizin Hatay, Mersin, Osmaniye ve Adana illerinde yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Muhteşem kokusu sayesinde kurutularak çayı elde edilir.

Bergamot nasıl kullanılır

Bergamot nasıl kullanılır?

Türkiye’nin vazgeçilmezi olan siyah çaya aroma katmak amaçlı kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde baharat olarak da yemeklere eklenebilmektedir. Bunun yanı sıra bergamot ilaç sanayisinde ve kozmetikte kullanılmaktadır. İsteğe göre bergamotun yaprakları kurutularak bitki çayı olarak tüketilmektedir. Bergamot yağı masajlarda rahatlatma amaçlı kullanılmaktadır.

Bergamotun faydaları nelerdir?

 • Bergamotun hoş kokulu olması sayesinde sinir ve stres durumlarında sakinleştirici etkileri vardır.
 • Siyah çayın uykusunu kaçırdığını söyleyenler için bergamot aromalı çay rahatlatıcı etkisi sayesinde uykusuzluğu gidermektedir.
 • Yüksek ateşin etkisinde olan kişiler için ılık suya bergamot yağı damlatılarak bu su ile  duş aldırılması halinde ateş düşürücü etkileri vardır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonunda oluşan boğaz ağrısı ve boğaz tahrişinde çay olarak içilmesi boğazı yumuşatarak şikayetleri gidermektektedir.
 • Bergamot sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkların iyileşmesini sağlar. Bunun yanı sıra kabızlık ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken toksinleri ve attırır.
 • Yüksek kolesterol hastalarında yükselen kötü kolesterol LDL nin düşmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği kafein sayesinde zihni açık tutmaya yarar fakat aşırı tüketilmesi vücuda zararlıdır.
 • Bergamot çayı tek başına bitki çayı gibi tüketildiğinde kilo vermeye yardım eder.
 • Bergamot antiseptik özelliği sayesinde hem yağı hem çayı kullanıldığında vücutta ki ağrıların geçmesine yardımcı olur.
 • İshal gibi durumlarda vücudun su kaybını giderir.
 • Diş ve diş eti hastalıklarında tedavi edici etkileri bulunmaktadır.

Bergamotun yan etkileri/zararları nelerdir?

Bergamot kozmetik ve ilaç sanayisinde üretilip kullanılması pek fazla zararı yoktur. Bergamotu çay olarak tüketiyorsanız eğer günde 2 fincandan fazlasını tüketmemelisiniz. Aksi takdirde kadınların adet dönemlerinde düzensizliğe yol açmaktadır. Bunun yanı sıra adet döneminde aşırı miktarda bergamot tüketilmesi dönemin sancılı geçmesine neden olabilmektedir. Gebelik dönemindeki kadınların tüketmemeleri önerilmektedir. Kasılmaların artarak sancı oluşmasına sebep olabilmektedir.

Not: Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.