Faydalı Bilgiler

Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu 10 Besin

Sağlıklı bir hayat için mutlaka tüketmemiz gereken bir çok besin bulunuyor. Bu besinler arasından vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerin belirlenmesi için bir araştırma yapıldı.

Bu araştırma sonucunda bilim adamları inceledikleri 1000 besin maddesi içerisinden 10 adet besini, vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu besinler olarak belirledi. Bu yazımızda size bu besinler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu 10 besin

1- Kabak Çekirdeği

Sağlığımız için kabak çekirdeğinin önemi

Yapılan araştırmada kabak çekirdeği 559 kalori gelmiş ve besin puanı olarak 84 puan almıştır. Kabak çekirdeği, bitki kökenli en iyi demir ve magnezyum kaynağı olmuştur. Uzmanlar her gün 100 g kabak çekirdeği tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

2- Pazı

Sağlığımız için pazının önemi

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede 100 gr. pazıda 19 kalori olduğu görülmüş ve besin puanı olarak 78 puan almıştır. Bu puanı almasına içerdiği yüksek antioksidan değeri neden olmuştur.

3- Kurutulmuş Maydanoz

İnsan sağlığı için kurutulmuş maydanoz

Baharat olarak kullanılmak için kurutulan maydanoz listeye üçüncü sıradan giriyor. Araştırmada 100 gr. kuru maydanozda 292 kalori olduğu tespit edilmiş ve besin puanı olarak 69 puan almıştır. Kurutulmuş maydanozun içerisinde yüksek miktarda bor, florür ve kalsiyum mineralleri bulunduğundan diş sağlığı için oldukça önemlidir.

4- Mandalina

İnsan sağlığı için mandalinanın önemi

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan mandalina bu araştırmada besin puanı olarak 67 puan almış ve 100 gr. mandalinada 53 kalori olduğu belirtilmiştir. Mandalina A vitamini bakımından oldukça zengindir.

5- Bezelye

İnsan sağlığı için bezelyenin önemi

Bezelye bu araştırmada mandalinadan sonra beşinci sırada kendisine yer bulmuştur. Araştırma sonucunda 100 gr. bezelyede 77 kalori olduğu tespit edilmiş ve besin puanı olarak 67 puan almıştır. Bezelye çok miktarda magnezyum, demir ve çinko içermektedir.

6- Yeşil soğan

İnsan sağlığı için yeşil soğanın önemi

Yeşil soğanda araştırmalar sonucunda 27 kalori olduğu görülmüş ve uzmanlar tarafından besin puanı 65 olarak belirlenmiştir. Yeşil soğan bakır, fosfor ve magnezyum bakımından çok zengindir. Aynı zamanda iyi bir K vitamini kaynağıdır.

7- Kırmızı lahana

İnsan sağlığı için kırmızı lahanın önemi

Adeta bir vitamin deposu olan kırmızı lahana bu araştırmada 31 kalori çıkmış ve besin puanı olarak 65 puan verilmiştir. Kırmızı lahana içerdiği vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir bitkidir.

Kırmızı Lahana Kürü ile B12 vitamini takviyesi yapmak istiyorsanız. Bu yazımızı mutlaka ziyaret etmelisiniz. >>>https://vaybepost.com/b12-vitaminini-yukseltmek-icin-yapilan-kirmizi-lahana-kuru-tarifi

8- Kara Hindiba Yaprağı

İnsan sağlığı için kara hindibanın önemi

Uzmanların 1000 çeşit besini incelediği bu araştırmada kara hindiba yaprağı 45 kalori çıkmış ve besin puanı olarak 64 puan almıştır. Kara hindiba yaprağı A ve C vitaminleri bakımından çok zengin olmasının yanında güçlü bir kalsiyum kaynağıdır.

9- Fesleğen Bitkisi

İnsan sağlığı için fesleğenin önemi

Kalbimiz için oldukça faydalı olan bu bitki yapılan araştırmada 23 kalori çıkmış ve besin puanı olarak 63 puan almıştır. Fesleğen kalp sağlığı için çok faydalıdır. Aynı zamanda mantar ve bakterilere karşı birebirdir.

10- Kırmızı Pul Biber

İnsan sağlığı için kırmızı pul biberin önemi

Bu araştırmada 100 gr. kırmızı pul biberde 282 kalori olduğu görülmüş ve besin puanı olarak 63 puan verilmiştir. Kırmızı pul biber A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu