Sağlık

Vücudumuzdaki statik elektrik (Elektriklenme) nasıl atılabilir?

Kazağa, parklarda bulunan kaydıraklara ve başka birine ten olarak iletişim halinde bulunmanız esnasında ani irkilmeye sebep olan çat diye bir elektriklenme hissedilir. Kısa süreli şoklara dahi sebep olabilen çoğu insanın günlük hayatta sıklıkla yaşadığı bir durumdur. Vücudunuz son zamanlarda elektronik aletlerin çok fazla kullanılması halinde çok fazla statik elektriğe maruz kalmış olabilir. Bu çoğu zaman sinir bozucu ve can yakıcı boyutlara gelebilir. Peki, vücudunuzda biriken statik elektriği nasıl dışarı atabilirim diye mi düşünüyorsunuz? İşte bu yazımızı okuduktan sonra vücudunuz elektriklenmeden kurtulacak.

Statik elektriklenme neden olur?

 • Aşırı radyasyona ve elektronik cihazla ile sürekli ilgileniliyor ise statik elektriklenme tetiklenmiş olunur.
 • Çok fazla stresli ve sinirli yapıya sahip kişilerde veya o gün içerisinde strese maruz kalındığında elektriklenme kaçınılmaz olmaktadır.
 • Kimyasal boyalı nesneler ile temas halinde olmak da elektriklenmeyi tetiklemektedir.
 • Vücudunuza çok fazla kahve, çay gibi kafeinli içeceklere veya asitli içeceklere maruz bıraktığınızda vücudunuzu statik elektriğe maruz bırakmış olursunuz.

Statik elektriğin vücuda olan zararları nelerdir?

Vücudun çok fazla elektrona maruz kalması vücutta;

 • Yorgunluk
 • Ciltte kırışıklık ve sarkma
 • Kramp,kasılma
 • Omuz bölgelerinde sertlik ve ağrı

Gibi sorunlara neden olmaktadır.

Statik elektrik (Elektriklenme) vücuttan nasıl atılır?

Günlük yaşantı içerisinde teknolojik elektromanyetik içeren birçok etkene maruz kalmak zorunda olabiliyoruz. Bu da vücudun statik elektrik ile dolması demektir. Bu elektriğin vücuttan atılmasının tıp açısından bir tedavisi henüz bulunmamıştır. En belirgin çözümü ise toprak ile temas halinde bulunmasıdır.

 1. El ve ayaklar ile çıplak halde toprağa dokunmak kişinin üzerindeki tüm elektriği almaya sebep olacaktır.
 2. Ani ruh hali değişkenliği, sinir ve stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.
 3. Çok fazla elektro manyetiğe, radyasyona ve statik elektriğe maruz kalındığında duş almak vücuttaki elektriğin boşalmasına yardım edecektir.
 4. Statik elektriklenmenin olduğu zamanlarda el ve ayakları bol su ile yıkamanız vücuttaki elektriği boşaltacaktır. Bu sebep ile gün içerisinde düzenli olarak abdest alarak su temasında bulunmak statik enerji oluşumunu önleyecektir.

Not: Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu