Sağlık

Vücudumuzda çinko eksikliğini gösteren 6 belirti

Vücudumuzda hormonların düzgün çalışması için çinko gerekli mineraller arasındadır. Çinko, bağışıklık sistemini, kasları ve metabolizmayı destekler. Çinko vücutta depolanmaz, günlük olarak alınması gereklidir. Çinko içeren yiyecekler tüketildiğinde günlük alınması gereken çinko miktarını almış olursunuz. Gerek çocukların gerek se yetişkinlerin çinko desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Günlük 25 mg çinko alınması yeterli olacaktır. Çinko en çok kırmızı et ve deniz mahsullerinde bulunmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemiş, bakliyatlar da bolca bulunmaktadır.

Dünya sağlık örgütünün araştırmalarına göre, Dünyada ’ki insanların %31’inin çinko değerinin düşük olduğu saptanmıştır.

Çinko eksikliğini gösteren belirtiler

  1. Saç dökülmesi

Çinko, sağlıklı, parlak ışıldayan saçlar için önemli bir mineraldir. Çinko eksikliği olan kişilerde, saç dökülmesi görülür. Cansız, mat saçlar, erken saç beyazlaması da çinko eksikliğinin belirtisidir. Ayrıca saçlarınız uzamıyorsa ve kepek oluşumu varsa çinko eksikliğinden kaynaklanabilir.

  1. Beyaz noktalı tırnaklar

Sağlıklı tırnaklar için çinko önemli mineraller arasındadır. Tırnakların üstünde beyaz noktalar varsa çinko eksikliği akla gelmelidir. Tırnakların yavaş büyümesi de eksikliği gösterir. Ayrıca tırnaklarınız zayıf ve çabuk kırılıyorsa çinko eksikliğinin belirtileri arasındadır.

  1. Ağızda aft oluşması

Ağızda sık sık aft oluşuyor, geçmesi zaman alıyorsa, çinko eksikliğinin göstergesidir. Çünkü çinko minerali, vücuttaki enfeksiyonu azaltır, ağız yaralarının oluşmasını engeller. Eksikliğinde ağızda yaralar oluşması kaçınılmazdır.

  1. Dişlerin sararması

Çinko sağlıklı dişler için gerekli mineraldir. Dişleriniz matlaştı, sarardı ve diş eti problemleriniz varsa akla ilk gelen çinko eksikliği olmalıdır. Çinko eksikliğinde dişler beyazlığını kaybeder.

  1. Cilt sorunları

Sağlıklı, canlı bir cilde sahip olmanız için çinko minerali oldukça gereklidir. Solgun, cansız bir yüze sahipseniz çinko eksikliği akla gelmelidir. Ayrıca çinko eksikliği akne oluşumunu artırıyor. Çinko eksikliği ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesine neden olur. Ciltte oluşan lekelenmeler artar.

  1. Diğer belirtiler

Aşırı çinko eksikliğinde ishal görülür. Hafıza kayıpları, bulanık zihin çinko eksikliğinin belirtileri arasındadır. Kulaklarda çınlama hissedilmesi diğer belirtilerdendir. Bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklara yakalanma riski artarak çabuk hasta olmakta çinko eksikliğini gösterir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu