Üzüm çekirdeği damarları yeniliyor

Üzüm kan yapar derler eskiler, çok faydalıdır. Üzümü severek yeriz. Fakat bazı insanlar çekirdeksiz üzüm tercih ederler, oysa üzümün şifası çekirdeğinde gizliymiş. Alternatif tıpta üzüm çekirdeğini ilaç niyetine kullanıyorlar. Üzüm çekirdeği tam bir antioksidan deposudur. Üzüm çekirdeğinin sağlığa faydalarını saymakla bitiremiyoruz.

Damarları iyileştiriyor

Damarlar dolaşım sisteminin insanı ayakta tutan ana mekanizmasıdır. Damarlar her organa oksijen ve kan taşırlar. Böylelikle damarlarda sorun oluştuğunda her organ hasar görebilir. Uzmanlar, üzüm çekirdeğinin özellikle kan damarlarını yenilediğini, kolesterol ve plakların temizlediğini ve yağların birikmesine engel olduğunu söylüyorlar. Üzüm çekirdeğinin kan sulandırıcı etkisi mevcuttur. Kanın akışkanlığının artmasından dolayı damarlarda rahat dolaşır, bunun için varis hastalığı olan kişilerde tedavi amaçlı kullanılabilir. Damarları güçlendirdiği için yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Kalp krizi riskini en aza indirir. Göz sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Göz de bulunan kılcal damarları güçlendirir. Görmeyi güçlendirir ve katarakt oluşumunu engeller.

Kan yapıyor

Üzüm çekirdeğinin kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Kanı temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. İltihaplanmalara ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Kum ve taş düşürmeye yardımcı bir maddedir. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Cildi canlandırıyor

Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan üzüm çekirdeği, yaşlanma karşıtı olan bir maddedir. Kolajen üretimini artırarak cildin yaşlanmasını geciktiriyor, kırışıklarının azalmasını sağlıyor canlı bir görünüm kazandırıyor. Üzüm çekirdeği birçok yaşlanma karşıtı kırışıklıklar için ve akneler için kullanılan kremlerin içeriğinde bulunmaktadır. Akneler için savaşır. Saç sağlığı içinde önemlidir. Saçı nemlendirir, dökülmelerin önüne geçer.

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır?

Faydaları sıraladık, peki üzüm çekirdeğinden nasıl etki göreceğiz derseniz. Yapmanız gereken sadece çekirdekli üzüm yemek, bu kadar kolay fakat yiyemiyorum deyip zorlanıyorsanız. Üzüm çekirdeklerini çıkarın, biriktirin ve havan yardımıyla ezip tozunu yiyebilirsiniz.

 

 

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.