Sağlık

Uykusuzluğun nedenleri arasında Progesteron eksikliği en başta geliyor

Vücudumuzdaki mekanizmaların düzenli çalışması için gerekli olan hormonları tam olarak bilmiyoruz. Aslında hormonlarımızdaki dengesizlikler bize belirtiler olarak yansıyor. Bu belirtiler ya ruh halimizde ya fiziksel görünümümüzde ya da davranışlarımızdan anlaşılabiliyor.

Sivilce aknelerin sık görülmesi; hormonların dengesizliğinden kaynaklanıyor. Akneler genelde vücudumuzun androjen hormonunu daha fazla üretmeye başladığın sık görülür. Bu düzey 11-14 yaşları arasında ergenlik çağında daha çok görülür. Sonraki zamanlarda da menstrual döngünün gerçekleşeceği zamanlarda sert ve ağrılı sivilcelerin çıktığını görürüz. Herkesin derdi olan baş ağrısının sebebi; endokrin uzmanlarına göre yorgunluk ve stresten kaynaklı olabilirken östrojen seviyesindeki düşüklükten kaynaklı da olabilir. Östrojen hormonu kadınlık hormonudur. Yumurtalıklarda üretilen beyindeki ve omurilikteki metabolik süreçleri devam ettiren hormonun eksikliğinde ya da yüksekliğinde migren görülebilir. Uykusuzluğun nedenini kimse bilmiyorken progesteron eksikliğinin uykusuzluk yapabileceği konuşuluyor. Progesteron eksikliği; kısırlık, tiroid fonksiyonlarının bozukluğu, depresyon, safra kesesi hastalığı ve panik atak gibi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca düzensiz adet döngüsü, vajinal kuruluk ve göğüslerde hassasiyet gibi belirtileri de olabilir.

İNSÜLİN DİRENCİNİN DÜŞÜK OLMASI KİLO ALMAMIZA SEBEP OLUYOR

Aşırı kilo alımının nedeni sadece yemek yemek değildir. Aşırı kilo alımının arka yüzünü araştırmak gerekir. Özellikle hormon düzeylerine bakılmalıdır. İnsülin direncinin düşüklüğü, östrojen ve kortizol seviyesinin düşük olması kilo alımına sebebiyet verir. Hatırlamada güçlük; ilerleyen yaşlarda sık karşılaştığımız B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklı olabileceği gibi düşük östrojen ve kortizol seviyelerinden de kaynaklı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu