Sağlık

Uyku hapları uykusuzluk çekmenize neden oluyor

Deliksiz uyumak ve yastığa başını koyduğunda derince uykuya dalmak herkesin isteğidir. Fakat bu bazen mümkün olmayabiliyor. Uykusunu tam alamayan insan sinirli, depresif, yorgun, bitkin oluyor ve bu yaşam kalitesini düşürüyor. Uykusuzluğu doğuran birçok etken vardır. Bu yüzden sizler için uykusuzluk çekmenize neden olan etkenleri araştırdık. İlk olarak uyku hapları sizin deliksiz uyku çekmeniz için verilirler ama uyku kalitesini bozan ilk etkendir. Çünkü hapa bağımlı olmanızı sağlar ve hap içmeden uykuya dalamazsınız.

Yorgunluk, eğer gün içinde çok fazla yorulduysanız gece uykuya dalmanız zorlaşabiliyor. Akşam yemeğini çok kaçırmanız ve geç saatlerde yiyecek atıştırmak da sizi uyanık tutacaktır. O yüzden akşam 8 den sonra hiç bir şey yememeye özen göstermelisiniz. Gün içinde çok fazla ve akşam geç saatlerde kafein alımı da uykuya dalmanızı zorlaştırır ve uyku kalitesini bozar. Bu yüzden yeteri kadar ve erken saatlerde kahve çay içmek yararınıza olacaktır. Depresyon da uykusuzluk çekmenizin nedenleri arasındadır, depresif insanların psikolojik sorunları vardır bu yüzden rahatça uykuya dalamazlar. Uyku için profesyonel destek almalarında fayda olacaktır.

AŞIRI YORGUNLUK UYKU DÜZENİMİZİ BOZUYOR

Çalışma saatleriniz de uyku kalitenizi düşürür. Sürekli değişen bir nöbet sistemi ile çalışıyorsanız, uykuya dalmanız zorlaşacak ve deliksiz uyku uyumanız hayal olacaktır. Uyku kalitesini çevresel faktörler de etkilemektedir. Uyku uyuyacağınız odanız karanlık, sessiz bir ortam olmalıdır. Rahatça uyumanız için yatağın konforu da önemlidir. Sağlık durumunuz da uykunun üzerinde etkilidir. Hamilelik ve menopoz dönemi bayanların uykusuzluk çekmesine neden oluyor. Bunun yanında ağrı çekmenizde uykuya dalmanızı etkiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu