Sağlık

Uyku bozukluklarınız için bir fincan papatya çayı içmelisiniz

Papatya üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar da bu bilgiyi destekliyor. Özellikle papatyanın çay olarak tüketilmesi oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre papatya çayının sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde uyku bozuklukları yaşayan kişiler üzerinde büyük etkisi vardır. Gece uyumadan önce içeceğiniz bir fincan papatya çayı sizi rahatlatır, sakinleştirir ve dingin uyku uyumanızı sağlar.

Aynı zamanda kaslar üzerinde etkisi büyüktür, kasları gevşetir, krampları azaltır. Migren ağrılarında ve bayanların regl dönem ağrılarında hafifletici ve ağrı kesici özelliği vardır. Regl döneminde içeceğiniz bir fincan papatya çayı ile o dönemin acılı ve agresif geçmesini önleyebilirsiniz. Papatya şifası saymakla bitmeyen değerli bitkilerden sadece bir tanesidir. Papatya, hazımsızlık sorununa da iyi geliyor, özellikle yemeklerden sonra içeceğiniz bir fincan papatya çayı midenizi rahatlatarak bağırsak hareketlerinizi hızlandırır. Gaz problemlerinde de oldukça etkilidir. Özellikle emziren annelerin papatya çayı tüketmesi, gaz sorunu yaşayan bebekleri için iyi olacaktır. Papatya çayı soğuk algınlığı ve kış hastalıkları üzerinde de etkisi azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle sinüzit sorunu yaşıyorsanız, papatya çayını içmenizin yanında sıcak papatya çayının buharında durmanızda oldukça fayda sağlayacaktır.

PAPATYA KADINSAL HASTALIKLARA DA ÇOK İYİ GELMEKTEDİR

Kadın rahatsızlıklarından olan vajinit(vajina iltihaplanması) için de papatya çayı dermandır. Büyük bir kaba demlediğiniz papatya çayını dökünüz ve ılık buharına oturma banyosu yapınız. Bu sayede vajinal akıntılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Peki, papatya çayını nasıl demlemeliyiz? sorusuna yanıtımız ise; Bir fincan suyu kaynatın, altını kapatın. İçine bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı ekleyin ve 3-5 dakika demleyin. Tok karnına tüketiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu