ANA SAYFA / Haberler / Ünlü kahve şirketi “kanser” şokuyla sarsıldı!

Ünlü kahve şirketi “kanser” şokuyla sarsıldı!

ABD’de ünlü kahve şirketi Starbucks ve 3 şirket kanser şokuyla sarsıldı. Bu şirketlerin kahvelerine kanser uyarısı koyması gerektiğine dair dava açıldı. Yüksek Mahkeme kararına göre, bu şirketlerde üretilen kahveler için kavrulma aşamasında insan sağlığına zararlı değildir diye kesin bir tanı koyamadıklarını açıkladı. Starbucks ve diğer firmaların 10 Nisana kadar temyize başvurması gerektiği söylendi. Mahkeme kararı ise sadece Kaliforniya sınırları içerisinde geçerli olacak.

Firma sahipleri ise mahkeme kararına karşı herhangi bir savunmada bulunmadılar. Kahvelerin içeriğinde yüksek miktarda akrilamid bulunuyor. Gıdaların içeriğinde bulunan akrilamid çok sıcağa maruz kaldığında ortaya çıkıyor. Ve Starbucks gibi ünlü firmalar da aromalı kahveler için oldukça ısıya maruz bırakılan kahvelerde de bu kimyasal maddenin oldukça yüksek olduğu tespit edildi. Bu kimyasal madde ise kanserojen etkisi yüksek olan bir madde olarak bilinmektedir.

YEDİĞİMİZ BESİNLERE ZEHİRLİ AKRİLAMİD MADDESİ KARIŞTIRILIYOR

120 derecenin üzerindeki ısılara maruz kalan her besinde özellikle kızartmalarda oluşur. Haşlanmış gıdalarda çok fazla olmaz. Daha çok karbonhidrat içerikli besinlerde bulunur. Özellikle kızarırken rengi koyulaşan yanmış gıdalarda daha çok ortaya çıkan bu kimyasal madde cips, patates kızartması, tahıllar, bisküviler, kavrulmuş gıdalar, çikolata ve kahvelerde daha çok görülür. Gıda üreticilerinin ise önlem aldığı söylenemez. Çünkü çoğu firma ürünlerini satmak adına tüm ticaret yollarına giriyorlar. Zehirli ya da sağlıklı olsun hiç fark etmeden sadece satış odaklılar. Ama yine de azaltılması konusunda çalışmalar devam etmektedir.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canan Karatay’ın yeni açıklamalarını dinleyenlerin ağzı açık kaldı

Beslenmeyle ilgili ezber bozan açıklamaları olan Canan Karatay katıldığı bir etkinlikte yine insanların kafalarını karıştırmayı başardı. Yaptığı açıklamalar ile dinleyenleri çok şaşırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.