Sağlık

Uçuktan anında kurtulmanızı sağlayacak 7 yöntem

Dünyanın yetişkin nüfusunun yaklaşık üçte ikisi uçuklara neden olan virüsleri taşıyor. Ne yazık ki, bu virüs vücuda girdiğinde, tamamen yok olmaz sinir hücrelerinde yaşamaya devam eder ve vücudunuzun zayıf düşeceği anı bekler. Bazı insanlarda virüsler olmasına rağmen hiç bir zaman uçuk olarak kendini göstermez. Uçuk çıkaranlar bilirler ki bu hem çok acı verici hemde çok rahatsız edici bir durumdur.

Bu konuda biraz araştırma yaptık ve doğal olarak uçuğu anında kurutabileceğiniz 7 yöntem bulduk.

1- Sarımsak kullanmak

Sarımsak güçlü bir doğal antimikrobiyal özelliğine sahiptir ve uçuğun iyileşme süresini kısaltmada yardımcı olur. Uçuk üzerine doğrudan uygulanabilir. Uçuğun erken aşaması olan kaşınma aşamasında ve kabarcıklar oluşmadan sarımsağı o bölgeye uygularsanız uçuk oluşmadan önleyebilirsiniz.

2- C Vitamini

Uçuk ile mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemlidir. C vitamini iyi bir antioksidan ve bağışıklık güçlendiricidir. C vitaminini depolamanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmektir.

Uçuktan kurtulma yolları

3- Esans

Nane ve çay ağacı özü yağları antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile bilinir. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar, erken evrelerde uygulanırsa yaraların gelişmesini engelleyebileceğini göstermiştir.

Bu yağlardan birinin bir damla veya 2’sini bir çay kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağı ile seyreltin ve pamuk kullanarak uçuğun oluştuğu bölgeye uygulayın. Tahrişi önlemek için “karıncalanma” aşamasında yağları kullanın.

4- Aloe vera

Aloe vera, antibakteriyel bir ürün olarak çok etkilidir ve uçuklu bölgeye aloe vera uygulamak oluşabilecek bir enfeksiyonu önleyecektir. Bu bitki aynı zamanda ağrıları azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için çok etkilidir.

Bu bitkiyi kullanırken, yaklaşık 2 cm uzunluğunda kalın bir parça alın, kabuğunu çıkarın ve yarı saydam jel göreceksiniz. Jeli uçuğun çıktığı bölgeye yerleştirin ve yaklaşık 20 dakika boyunca orada bırakın. Bir uyarı, jel çok acıdır bu yüzden uygulamadan sonra dudaklarınızı asla yalamayın. Tedaviyi günde birkaç kez tekrarlayın.

5- Meyan kökü

Meyan kökü yıllardır iyileştirici bir ürün olarak kullanılmıştır ve antiviral olarak kabul edilen glisirizik asit içerir. Meyan kökü özütünü doğrudan bir merhem olarak dudaklarınıza uygulayabilir veya kapsüllerde hap olarak kullanabilirsiniz.

Uçuk neden olur

6- Ekinezya

Ekinezya, uçukları önlemek için tam olarak ihtiyacınız olan en güçlü bağışıklık sistemi uyarıcılarından biridir. Sıvı, tentür veya hap gibi farklı şekillerde düzenli olarak alınabilir.

7- E vitamini

E vitamini, vücudumuzdaki hasarların iyileşmesi için gerekli olan bir vitamindir. Hasarlı cilt hücrelerinin iyileşmesini hızlandırır. E vitaminini almanın iki yolu vardır: E vitamini yağını doğrudan hasarlı cilde uygulayabilir veya E vitamini açısından yüksek miktarda yiyecek yiyebilirsiniz.

Uçuklar ile başa çıkmak için kendi gizli iksir var mı? Yorumlarda bize bildirin ve lütfen bu makaleyi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu