Türkiye'de yasak bitkiler

Türkiye’ de satılması ve tüketilmesi yasaklanan meyveler

TÜRKİYE’DE YASAKLANAN MEYVELER

Bu meyvelerin ülkemize girmesi, satılması ve tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Peki bu bitkiler gerçekten var mı, bu sorunuzun cevabı ve bu bitkiler hakkında tüm bilgiler bu yazımızda bulabilirsiniz.

VAK VAK AĞACI-Nareepol (Kadın ağacı)

Evet yanlış görmediniz. Bu ağacın meyveleri insan şeklinde ve Türkiye’ye girmes satılması kesinlikle yasak. Sadece Tayland’ ta yetiştirilen ağacın meyvelerinden çıkan müstehcen kadın bedeni oldukça dikkat çekicidir. Vak Vak ağacı olarak bilinen (Nareepol Ağacı) rivayete göre Tayland, Himalayalar, Petchaboon ve Sri Lanka bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Nareepol, kelime anlamı şu şekildedir. Ağacın ismini oluşturan kelimelerden Nare kelimesi bayan, kız anlamına gelmektedir. Ağacın ismini oluşturan diğer kelime olan Pol kelime ise ağaç, bitki anlamına gelmektedir. Bu ağaç hakkında daha önce internette paylaşılan bu fotoğraf dışında malesef hiçbir bilgi yoktur.

VİETNAM  ASMA KABAĞI

Hayatınız boyunca gördüğünüz ve yediğiniz kabaklardan çok farklı olan bu bitkiyi aklınız almayacak. Bu görüntüden dolayı Türkiye’de barınamayan bitkilerden biri daha.Bunu pazarda manavda satmak isteseler bizim haklımız delirir. Bu kabak türü kadın memesine çok benzemesinden dolayı çok ilginç görünmektedir. Bu kabak türü Meksika bölgesinde yetiştirilmektedir.

Kabak ilk olarak bu şeklide bir görüntüye sahip değildir. Bu görüntüye, üzerindeki lif dokusu kurumaya başladığında kavuşmaktadır. Bu kabak bilimsel olarak Vietnamese Loofah şeklinde adlandırılmaktadır.

Loofah, kabakgiller familyasına aittir. Bu bitki olgunlaştığında banyo süngeri yapımında kullanılmaktadır. Bu şekli sayesinde tüm dünyada şaşkınlık yaratan bu bitkinin ülkemizde yetiştirilmesi kesinlikle yasaktır.

TAYLAND BİBERİ

Nereden bilebilirdi ki bahçesine ektiğini bol kazanç getirecek diye umutla beklediğini biberin bu halde çıkacağı. Meraklı halkımızdan Çorumlu Ramazan amcamız bu merakına yenik düşerek kocaman bir bahçe bu biberden eker ve sonuç ortada!! Aa durun durun onun amacı şifa olmakmış aslında. Alternatif tedavi ürünü diye ekmiş

Amcamızın başına gelmeyen kalmamış sonrasında. Eşi çıkan dedikodulara ve mahallede dönen laflara dayanamayıp amcayı terk etmiş. Arkadaşları desen adını sapığa kadar çıkarmışlar. Ah amca bilmediğin şeyleri neden ekersin!

Bu biber aslında uzak doğu mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Uzak doğuda insanlar bu biberi yemeklerine farklı bir tat katması için kullanıyorlar. Genel yapısı olarak acı bir forma sahip olan bu biber, bu özelliği ile Meksika biberine rakip olarak gösteriliyor.

Tayland Biberi nasıl yetiştirilir ?

Bu biberi yetiştirmek diğer biberleri yetiştirmek kadar kolay değil maalesef. Öncelikle biberin tohumlarının ekime hazır olaması için 20 -30 gün bekletilmesi gerekiyor.  Biberlerin istenilen boyutlara gelmesi için güneş gören bir yerde sera içerisinde terleme yöntemi ile yetiştirilmesi gereklidir. Eğer bu şekilde yetiştirilmez ise biberler istenilen boyuta ulaşmadan çürümeye başlarlar. Bu tohumlar yeterli boyutta fidanlara dönüştüğünde önceden hazırlanmış olan araziye dikilir.

Bitkiler uygun bir şekilde dikilmesi halinde 2 ay içerisinde mahsul vermeye başlayacaktır. Biberlerin 5 günde bir sulanması ve aralıklarla 3 kez çapa yapılması gerekmektedir.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat! Bu belirtiler sizde de varsa rahim ağzı kanseri olabilirsiniz

Kadınların birçoğunun ortak sorunu olan rahim ağzı kanseri ülkemizde diğer kanser türlerine oranla daha fazla …

1 yorum

  1. çok ilginç bilgilerdi gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.