Gündem

Türk Tarih Kurumu’ndan Atatürk’e büyük ayıp ! Anıtkabir listeden çıkarıldı

Türk Tarih Kurumu, önümüzde ki günlerde yapmaya hazırlandığı 18. Türk Tarih Kongresi için geçtiğimiz günlerde davetiye hazırlattı. Fakat ilk hazırlanan davetiye bir süre sonra değiştirilerek daha önce ilk sırada olan Anıtkabir ziyareti listeden kaldırıldı. Ayrıca ilk davetiyede kongrenin açılış yeri bir otel iken ikinci davetiyede Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kaydırıldı. Türk Tarih Kurumu’nun kurucusu olan Atatürk’e yaptığı bu saygısızlık büyük tepki gördü.

Türk Tarih Kurumu, 1931 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Atatürk döneminde 2 defa kongre gerçekleştirdi. Bu kongreler Atatürk döneminden sonra periyotlarını değişti ve farklı zaman aralıklarında yapılmaya devam etti. 2002 yılından itibaren ise her 4 yılda bir gerçekleştiriliyor.

Türk Tarik Kurumu, bu kongrenin açılışına bir çok ünlü siyaset adamını ve bürokratı davet etti. Bu kongre için hazırlanan davetiyede yapılacaklar ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. İlk davetiyede Saat 09:00 itibari ile Anıtkabir ziyaret edilecek ve daha sonra belirtilen otele gidilerek açılış konuşmasının ardından kongre başlayacaktır. Fakat son anda yapılan değişiklik ile Anıtkabir ziyareti plandan çıkarıldı.

İŞTE DAVETİYENİN İLK HALİ VE SON HALİ

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre,  TTK, 5 gün sürecek kongre için açılış programına siyasiler ve bürokratları davet etti. Açılış yeri ve etkinlikler davetiyede ayrıntılı bir şekilde saat saat yer aldı. Buna göre ilk gün saat 09.00’da Anıtkabir ziyareti yapılacaktı. Anıtkabir’in ardından 10.30’da Balgat’ta bulunan The Green Park Oteli’ne geçilecekti. Burada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kültür-Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TTK Başkanı Refik Turan’ın açılış konuşmaları yapılacaktı. Çarşamba günü TBMM’de birinci davetiye dağıtıldı. İki gün sonra ise ikinci davetiye… Yeni davetiyede Anıtkabir ziyareti programdan çıkarıldı. Açılış yeri de otel yerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kaydırıldı. Tüm konukların 09.00-10.45 arasında ‘giriş-kayıt’ için Beştepe’ye gitmesi istendi. Açılış konuşmalarından sonra kongreye katılacak olanların otele geçmeleri istendi. 12.30’dan sonra programlar 5 gün boyunca otelde gerçekleştirilecek.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/tarih-kurumu-tarihini-unuttu-2654616/

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu