Sağlık

Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Bol köpüklü kahve nasıl yapılır?

Bol köpüklü Türk kahvesine kimse hayır diyemez, değil mi? Türk kahvesi güne zinde başlamamızı sağlar. Kendimizi dinç, enerjik ve mutlu hissettirir. Sinirleri yatıştırdığı gibi, rahatlamamızı da sağlar. Kahve içmeyi, rutin alışkanlık haline getiren kişiler eğer o gün kahve içmezlerse baş ağrısı yaşayabilirler. Çünkü kafein insanda bağımlılık yapar ve Türk kahvesinin sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.Türk kahvesini düzenli tüketen kişilerde Alzheimer hastalığına yakalanma riski azalmaktadır. Kahvenin içindeki maddeler beyin sağlığı için oldukça etkilidir. Antioksidan özelliği sayesinde kahve, genç kalmamızı sağlar.  Beden ve akıl sağlığımızın dinç kalmasını sağlar.

Uzmanlar, şeker hastalığının dermanının Türk kahvesinde olduğunu açıkladı. Şeker hastalarının düzenli kahve tükettiklerinde şeker seviyelerinin düzenlendiğini vurguluyorlar. Tansiyon hastaları da gönül rahatlığıyla kahve tüketebilirler, çünkü Türk kahvesinin tansiyon düzenleyici etkisi büyüktür. Günde kahveyi 3 fincana kadar içebileceğimizi söyleyen uzmanlar, herhangi bir zararı olmadığını savunuyorlar.Türk kahvesinin kansere karşı koruyucu etkisi mevcuttur. Özellikle prostat kanserine karşı etkisi büyüktür. Kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Türk kahvesini düzenli tüketmek kilo vermenizi sağlar, kahvenin içerdiği maddeler metabolizmayı hızlandırır.

 

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

  • Özellikle kahvenin taze olmasına dikkat ediniz. Bayat kahvenin köpüğü olmaz.
  • Soğuk içme suyu kullanmalısınız, soğuk su kahvenizin bol köpüklü olmasını sağlar.
  • Bir fincan için 1 tatlı kaşığı kahve koyunuz, şeker oranını isteğinize göre ayarlayın.
  • Cezveyi ocağa koymadan önce, yavaşça karıştırınız. Kısık ateşte kahvenizi pişiriniz.
  • Köpüren kahvenin köpüğünü, kaşık yardımıyla fincanlara bölüştürünüz, daha sonra tekrar kaynatın, fincanlara koyunuz, Koyarken yavaşça dökmeye çalışın. Bol köpüklü kahveniz hazır. Afiyet Olsun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu