ANA SAYFA / Yiyecek / Ton balığı tüketmenin yarar ve zararları nelerdir?

Ton balığı tüketmenin yarar ve zararları nelerdir?

Ton balığı dünyada ki tüm okyanuslar da bulunabilen ve birçok çeşidi bulunan bir balık türüdür. Ton balığının boyu 1-15 metre aralığında değişkenlik göstermektedir. Ton balığı ömrü oldukça uzun ömürlü bir balıktır. Çeşitlerine göre 3 yıl yaşayan da vardır. 20 yıl yaşayan ton balığı da vardır. Ton balığı protein açısından zengin içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra ton balığını magnezyum, selenyum, potasyum içermektedir. Ton balığı içerdiği vitamin ve protein sayesinde çok faydalıdır.

Ton balığının faydaları nelerdir?

  1. Ton balığı artrit ve gut gibi iltihaplı hastalıklarda vücuttaki iltihabı giderir. Vücuttaki iltihap ortadan kalktığında vücudun temel işlevi yerine gelerek organların sağlıklı olmasını sağlar.
  2. Ton balığının içerdiği sağlıklı yağlar ve minerallerin sayesinde vücuttaki inflamasyonu azaltmayı sağlar. Hafta da 2 gün ton balığı tüketmek kötü kolesterol olan LDL düzeyini düşürmeye yardım eder.
  3. Kilo vermeye yardımcıdır. Sporcular ve zayıflamak isteyenlere önerilen protein ağırlıklı yiyeceğin bir örneğidir ton balığı tüketmek kilo vermeye yardımcıdır.
  4. Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan ton balığı yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlar. Kan basıncını dengede tutar. Hipertansiyon hastalarının tansiyonlarını dengelemek amaçlı tüketmeleri tavsiye edilir.
  5. Ton balığının içerdiği selenyum gibi çeşitli bileşenler vücutta antioksidan etkisi yaratmaktadır. Bu sayede bazı kanser hücrelerinin vücuda girmesini önlemektedir. Meme kanseri ve böbrek kanseri gibi kanser türlerinin oluşumunun ton balığı sayesinde azaldığı görülmektedir. İçerdiği omega 3 sayesinde kolon kanseri riskini azalttığın bilinmektedir.
  6. Ton balığı içerdiği omega 3 ve 6 yağ asitleri sayesinde kan damarlarında ki arter duvarlarında biriken kolesterolü azaltmaya yarar. Ton balığı yüksek seviyede besin içeriği sayesinde kalp hastalıklarının oluşumunu önlemektedir.
  7. Ton balığının antioksidan özelliği sayesinde vücudu kronik hastalıklar ve kansere karşı koruyarak mücadele etmektedir. Ton balığının içerisinde C vitamini, magnezyum ve çinko bulunması sayesinde bağışıklık sistemini uyararak destekler.
  8. Ton balığı gözde oluşabilecek katarakt ve göz kuruluğu gibi göz hastalıklarının oluşum riskini azaltmaktadır.
  9. Ton balığı tüketerek ruh halini ve stresi hafifletmeye yardım eder. Beyin fonksiyonları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Beyinde ki serotonin metabolizması üzerinde önemli rol oynayarak depresyonun iyileştirilmesini sağlar.
  10.  Beyin deki bilişsel fonksiyonu geliştirip iyileştirmeyi sağlar. Beyine yeterli miktarda oksijen gitmesini sağlayarak beynin düzgün çalışmasını sağlar.

Ton balığının zararları nelerdir?

Ton balığının birçok faydasının yanı sıra sudaki bakteri ve cıvaları yaşamları boyunca emmektedir. Ton balığı tüketildiğinde ise cıva vücudumuza geçerek sağlığımızı tehdit edebilmektedir. Ton balığının aşırı tüketimi sonucunda vücut yüksek düzeyde cıvaya maruz kaldığı için; işitme kaybı, görme kaybı, nörolojik anormallikler, beyinsel gelişim bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Not: Ton balığı hafta da 1 kez tüketilmelidir. Fazla tüketildiğinde yukarıda ki bozukluklara sebep olabilmektedir.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pekmez ile yoğurdu bir arada yemenin zararları

Anadolu’da şifa kaynağı olsun diye pekmez ile yoğurdu karıştırarak yediren annelerimiz bulunmaktadır. Onlar doğru yaptıklarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.