Sağlık

Tırnakta oluşan beyaz lekelerin nedenleri

Zaman zaman tırnaklarımızda oluşan beyaz lekelerden şikâyetçi olmuşuzdur. Nedenlerinin vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklandığını duymuşuzdur. Tıp dilinde lökoniki adı verilen beyaz lekeler, tırnağımızın bazen bir kaçında bazen de hepsinde dağınık leke leke görülebilmektedir. Beyaz lekeler tamamen zararsızdır. Fakat bazı ciddi sorunlarında habercisi olabiliyor. Sizler için beyaz lekelerin nedenlerini araştırdık.

Tırnakta oluşan lekeler( lökoniki) kanıtlanmamış olsa da kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığına dair inanışlar vardır. Evet, tırnaklarda ki beyaz lekeler bir sorunu işaret ediyor ama bu kalsiyum eksikliği değildir. Protein eksikliğinde tırnaklarda beyaz yatay uzanan şekillerde lekeler görülür. Tırnak zemininde olduğundan tırnak uzadıkça uzamaz, aynı kalır. Protein alımına dikkat edildiğinde hemen geçer. Kalıcı değildir.

Vücudumuzda çinko eksikliğinde de beyaz lekeler görülür. Tırnaklarda görülen beyaz lekeler bazen dermatolojik alerjik reaksiyonlardan da oluşmaktadır. Oje, aseton, el kremleri, manikür gibi işlemlerde tırnaklarda deformasyona neden oluyor. Tırnağın darbe alması, tırnak yaralanmaları da leke görünümünü arttırıyor. Tırnak mantarı, tırnakta sarı ve beyaz lekelerle başlayıp sonra tırnağın tamamını etkisi altına alır.

Lökoniki ciddi rahatsızlıklarında habercisi olabiliyor

Tırnakta oluşan beyaz lekeler ciddi hastalıklarında belirtisi olabiliyor. O yüzden tırnağınızda leke ile karşılaştığınızda hemen bir uzmana başvurmanız önerilir. Karaciğer rahatsızlıklarında, siroz ve hepatit hastalıklarının belirtisi tırnakta beyaz lekeler olabilmektedir. Böbrek rahatsızlıklarında, böbrek yetmezliği hastalığının belirtisi tırnakta beyaz lekeler hatta tırnak tamamen beyaz renk alabiliyor. Aynı zamanda anemik rahatsızlarda demir eksikliği ve kansızlığın da habercisi olabiliyor tırnakta oluşan beyaz lekeler.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu