Sağlık

Tırnak mantarına doğal yöntemler ile çözüm bulunabilir

Ayak tırnaklarında görülen tırnak mantarı, hem görüntüyü hem de ayak sağlığımızı tehdit ediyor. Tıbbi adı Onikomikoz olan tırnak mantarı, bir çeşit bakterilerin çoğalmasıyla meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Candida adı verilen mantarın tırnak mantarını tetiklediğini, nemli ortamlara maruz kaldığında daha da arttığı gözlenmiştir. Tırnağın rengi değişir, kalınlaşır, tırtıklı bir görünüm alır.

Ayak tırnak mantarı, çevresel faktörlerden çabuk etkilenir, ayakta çok durmak, sıcak havalarda kapalı ayakkabılar kullanmak, ayağın terlemesi ve nemli ortamlar, tırnak mantarını tetikler. Tırnağınız da görüntü değişikliği hissettiğinizde hemen hekime başvurmalısınız. Çünkü iltihap artarsa görüntüyle birlikte, ağrıda eşlik edebilir. Hafif tırnak mantarlarınız için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri araştırdık.

Tırnak mantarı için doğal yöntemler

Tırnak mantarı
  • Sirkeli su

Leğenin içine sirkeli su karışımı yapınız, ayaklarınızı her gün 20 ile 30 dakika arası ayak banyosu yaptırınız. İşlem bittikten sonra kuru havlu ile kurulayın ve yaz günlerinde hava alan açık ayakkabılar kullanmaya özen gösterin.

  • Limon

Limonun anti bakteriyel özelliği tırnak mantarı için çözüm yollarından biridir. Gece yatmadan önce her gece tırnak mantarının olduğu yere birkaç damla limon damlatın. 20 dakika bekletin ve sonra tırnağınızı durulayın, bir havlu yardımıyla kurulayın. Tırnağımızın nemli kalmamasına özen gösteriniz.

  • Ağız gargara suyu

Ağız gargara sularını ayak tırnak mantarı için kullanmak biraz garip gelse de, kullanınca etkisini göreceksiniz. Ayağınızı gargara suyuyla güzelce yıkayınız ve bekletiniz. Daha sonra durulayın ve kurulayın.

  • Sarımsak ve beyaz sirke

Sarımsağı ezin, beyaz sirke ile karıştırın. Bu karışımı tırnağınıza uygulayın temiz bir bezle kapatın, bekletin ve sorununuz geçene kadar yapabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu