ANA SAYFA / Yiyecek / Tereyağının sağlıklı olup olmadığını anlamanın yolları

Tereyağının sağlıklı olup olmadığını anlamanın yolları

Tükettiğimiz yiyeceklerin organik olup olmadığını anlamanın bir çok yolu var. Bu yöntemler sayesinde tükettiğimiz besinlerin sağlıklı olup olmadığını kolayca anlayabiliyoruz. Tereyağı da bu besinlerden bir tanesi. Bugün bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak tükettiğiniz tereyağının sağlıklı olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Tereyağının sağlıklı olup olmadığını anlamanın yolları:

1- Organik olmalı

Tereyağı bizim mutfağımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Türk mutfağında neredeyse tüm yemeklerde mutlaka tereyağı vardır ve kullanılır. Ama yaptığımız yemeklerin sağlıklı olması için kullandığınız tereyağının organik olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Organik tereyağı sağlıklı beslenme diyetlerinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Organik tereyağı kolesterol oranının dengelenmesini de sağlamaktadır.

2- Tereyağının kıvamı

Tereyağının organik ve sağlıklı olup olmadığını anlamanın bir yolu da tereyağının kıvamına dikkat etmektir. Organik tereyağı oda sıcaklığında hemen sürülebilir bir kıvama gelir. Aynı zamanda organik tereyağı eritildiğinde köpükler çıkartır.

3- Tereyağının görüntüsü

Toplum arasında “sarı renkli tereyağı organiktir” şeklindeki düşünce kesinlikle yanlıştır. Ama tereyağını köyde kendiniz yaptıysanız ve rengi sarı olduysa tabi ki sorun olmaz. Ama marketlerde gördüğünüz sapsarı renkte tereyağları genellikle organik değildir. İçlerinde çok fazla miktarda katkı maddesi bulunmaktadır.

Eğer köyde bir eliniz yoksa ve tereyağını marketlerden almanız gerekiyorsa mümkün olduğu kadar açık renkli olanlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

4- Kokusuna dikkat etmelisiniz

Organik tereyağının kokusu oldukça keskindir. Paketin dışından bile kolaylıkla kokusunu alabilirsiniz. Tereyağının paketini elinize alıp kokladığınızda hiçbir koku duymuyorsanız o tere yağı muhtemelen organik değildir. Aynı zamanda organik tereyağı tavada eritildiğinde iştahınızı açan bir koku yaymaktadır.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pekmez ile yoğurdu bir arada yemenin zararları

Anadolu’da şifa kaynağı olsun diye pekmez ile yoğurdu karıştırarak yediren annelerimiz bulunmaktadır. Onlar doğru yaptıklarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.