Sağlık

Tere otunun aklınıza gelemeyecek faydaları

Tere otunun faydalarının neler olduğunu düşünürsek gerçekten saymakla bitmiyor. Peki tere otu neden bu kadar faydalı ve mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Tere otunun sağlığımız için faydaları neler? Tüm bu soruların cevabını bulmaya çalıştık.

Tere otunun faydalarını hadi hep birlikte gözden geçirelim ve detaylı bie şekilde sıralayalım.

Tere Otunun Faydaları

Demir Eksikliği Olanlar İçin Birerir

Demir eksikliği gerçekten vücudumuz için büyük sorunlardan bir tanesidir. Bu hastalığı yaşayanlar bilir gerçekten zor bir rahatsızlıktır. Vücudumuzda demir eksikliği olduğunda vücudumuzun hastalıklara karşı direnci düşüyor ve daha kolay hastalanmaya başlıyoruz.

Tere otu içerisinde barındırdığı demir sayesinde demir eksikliği çekenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir bitki. Her gün 3 -4 dal tere otu tüketirsek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demiri almış oluruz.

Kansere Yakalanma Şansını Azaltıyor ve Önlüyor

Kanser günümüzün en zor tedavi edilebilinen hastalıklardan biridir. Bu hastalık ne yazık ki çoğu zaman ölümle sonuçlanmaktadır. İşte bu durumda imdadımıza tere otu yetişiyor.

Tere otu içerisinde barındırdığı maddeler sayesinde vücudumuzda oluşan kanserli hücrelerin küçülmesine ve hatta hiç oluşmamasını sağlıyor. Bu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir.

Bu nedenle kansere yakalanmak istemeyenlerin ayda en az 3 – 4 gün bir kaç dal tere otu tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Sigaranın Ciğerlerimize Verdiği Hasarı Onarıyor

Sigara içmek bir insanın kendisini bilerek zehirlemesi gibi bir şeydir. Sigaranın içerisinde bir çok zararlı madde bulunmaktadır. Bu zararlı maddeler hem akciğerlerimize hemde karaciğerimize büyük zarar vermektedir.

Tam bu durumda gene en büyük yardımcımız tere otu oluyor. Tere otu toksin temizleme özelliği sayesinde ciğerlerimizde oluşan tahribatı düzenliyor ve ciğerlerimizi temizliyor.

Bu nedenle sigara kullananların mutlaka tere otu tüketmeleri tavsiye ediliyor. Ama en iyi çözüm sigarayı kökünden bırakmak.

İdrar Söktürücü Olarak Oldukça Etkilidir

En acı veren rahatsızlıklardan bazıları idrar yollarında oluşan rahatsızlıklardır. Eğer idrar yollarında enfeksiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa en büyük yardımcınız tere otu olacaktır.

Tere otu güçlü bir idrar söktürücüdür. Eğer idrar yolu enfeksiyonu gibi bir sorununuz varsa mutlaka tere otu tüketmelisiniz.

Anne Sütünün Artmasını Sağlar

Anne sütü yeni doğan çocuklar için olmazsa olmaz şeylerden bir tanesidir. Anne sütünün çocukların gelişiminde ne kadar yararlı olduğu araştırmalar ile de kanıtlanmıştır.

Yeni doğum yapan annenin sütünün artması için tere otu tüketmesi tavsiye edilir. Tere otu aynı zamanda anne sütünün azalmasına neden olan hastalıkların tedavisi içinde tüketilmelidir.

Tere Otunun Diğer Tüm Faydaları

 • Tere otu ciğerleri temizler
 • Kolesterolü düzenler
 • Nefes alıp vermeyi kolaylaştırır
 • Kanı temizler
 • İdrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkilidir
 • Tere otu nefes alıp vermeyi kolaylaştırarak damarların gevşemesini ve damar sertliği oluşumunu engelliyor.
 • Demir eksikliğinin vücudumuzda neden olduğu rahatsızlıkların tedavisinde tere otu kullanabilirsiniz.
 • Tere otu içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücutta kas oluşumunu hızlandırmaktadır.
 • Tere otu kadın hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Kadınların düzenli olarak tere otu tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Kadınların düzenli ve ağrısız adet dönemi geçirmelerini sağlamaktadır.
 • Tere kanı temizleyerek sindirim sistemini hızlandırmaktadır.
 • Tere otunun tohumu çiğ olarak çiğnendiğinde nefes açmaya yardımcı olmaktadır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu