Sağlık

Teknoloji bağımlılığı gözümüzde bu rahatsızlığa neden oluyor

Gün içerisinde uzun süre bilgisayarla, cep telefonuyla ya da televizyonla ilgilenmek göz sağlığımız için oldukça zararlı sonuçlar doğurabiliyor.Bunların arasında göz kuruluğu gelmektedir. Göz kuruluğu uzun süre uykusuz kalmak, yorgunluk gibi durumlarda gözün kendini temizlemesi için gerekli olan sıvının tükenmesi ya da azalması sonucu oluşur.

Gözde kaşıntı, batma ve yanma gibi durumlar belirtileridir. İlerleyen yaşlarda görülen göz rahatsızlıkları ise sarı nokta ve katarakt hastalıklarına kadar gitmektedir. Bu yüzden bu tür belirtiler varsa gözlerimizde, elimizin altında bulunan bilgisayar ve telefonlardan hastalık belirtilerini yazarak kendimize uygun hastalığı seçmeden önce mutlaka doktorumuza danışmamız gerekir. Hatta doktorun tanı koyması gerekir. Yoksa hiç beklemediğiniz sonuçlar ortaya çıkabilir. Göz organımız olan gözlerimizin sağlığı çok önemlidir ve çok hassas bir yapıya sahiptir.

Erken yaşta başlayan göz kontrolleri çocuğunuzun daha başarılı olmasını sağlar.

Genç yaştaki kişilerden görmede bozukluk gibi başlayan bu problemler ilerleyen yaşlarda göz tansiyonu, katarakt ve sarı nokta hastalığı olarak devam edebilme riskleri taşır. Bundan dolayı gözlerimize gereken önemi vermeliyiz. Yetişkinlerde göz kuruluğunun belirtileri arasında görülen bir diğer durum ise gözde bulunan beyaz kısmın ve göz kapağının altının kılcal damarlarla kaplı olmasıdır. Gözde kanlanma diye tanımlayabiliriz. Baş ağrısı olduğu gibi göz ağrısı hatta göz migreni de vardır. Göz içerisinde ya da gözün arka tarafında hissedilen yoğun ağrıya denir. Aynı zamanda sinüzit de göz ağrısı yapabilir. Bundan korunmak için de rüzgârlı ve soğu havalarda ıslak saçla ve ıslak yüzle dışarıya çıkmamalıyız. Erken yaşta başlanması gereken göz kontrollerine aksatmadan devam etmeliyiz. Çocuklarımızın okulda yapılan göz testlerinden olumsuz çıkan sonuçları mutlaka doktora da danışarak tedaviye başlama yoluna gidilmelidir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu