Sağlık

Tarçının hiç aklınıza gelmeyecek faydaları

Ülkemizde çoğunlukla tatlandırıcı bir bitki olarak kullanılan tarcın aslında bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Ülkemizde daha çok salep ve tatlıların üzerine farklı bir tat vermesi için kullanılmaktadır. Tarçın uzak doğuda küçük ağaçlar olarak bilinmekte ve iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Çin ve Seylan tarçınları olarak adlandırılırlar. Bu iki tür tarçın bir birlerine şekil ve koku olarak çok benzerler fakat Seylan tarçını hen diğerine göre daha tatlıdır ve maalesef bulunması bir o kadar da zor bir tarçın türüdür.

TARÇININ BU FAYDALARINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Tarçın daha çok Hint mutfağında kullanılan bir baharat türüdür. Hint mutfağında çoğunlukla et, tavuk gibi yemekler ile birlikte kullanılmakta ve onlara farklı tatlar katması sağlanılmaktadır. Eski zamanlarda tarçın çok kıymetli bir baharat çeşidi olup değeri altın ile yarışmaktaydı. İşte bu şifalı bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Günümüzde tarçın çok farklı çeşitlerde kullanılmakta ve neredeyse her çeşidinden yararlanılmaktadır. Şu günlerde tarçın birde suyu çıkartılarak kullanılmaktadır. Tarçın suyunun bir çok rahatsızlığa iyi geldiği gözlemlenmiştir. İşte tarçın suyunun birbirinden ilginç yararlarını sizler için araştırdık.

TARÇIN SUYUNUN İNANILMAZ YARARLARI

  • Tarçın diyabete karşılı çok etkilidir. Şeker hastalığının önlenmesinde ve kan şekerinin dengelenmesinde kullanılır.
  • Tarçın doğal antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki mikroplar ile savaşta bizlere büyük bir yardımcıdır.
  • Tarçınlı su ağız sağlığımız içinde oldukça yararlıdır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde diş çürümelerini ve ağızda oluşabilecek yaralara karşı oldukça etkilidir.
  • Sakinleştirici ve vücudu dinlendirici özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede migren ağrısı çekenler için birebirdir.
  • Tarçın kilo problemleri olanlar içinde bir altın değerindedir. Vücutta yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Beynimiz içinde oldukça yararlı bir baharattır. Beyin gelişimine yardımcı olarak alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engeller.
  • Antitoksidan özelliği sayesinde vücudumuzda oluşabilecek tümör gibi kötü hastalıkların da oluşumunu engeller.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu