Sağlık

Süt içmek kemiklere gerçekten iyi geliyor mu?

Çocukluğumuzdan beri süre gelen süt için kemiklere iyi gelir, sözlerinin ardından 7 den 70’ e herkes süt içmeye başladı. Peki, nedir bu sözün astı astarı. Gerçekten süt içmek kemiklere iyi geliyor mu sizler için araştırdık.

Süt bol miktarda kalsiyum içerir, kalsiyum da kemik gelişimi ve sağlığı için oldukça faydalı bir mineraldir. Ancak süt içerek, kemiklerimize fayda mı yoksa zarar mı olacağını bu yazımızda ele aldık.

İsveç’te yapılan araştırmalara göre, süt içen bir kesim insan incelendiğinde süt içmeyenlere göre daha fazla kemik yaralanmaları ve kemik kırılmaları meydana geldiği ortaya çıktı. Bu sonuç kişilerin kafalarında süt içmenin kemik erimesine yol açacağı düşüncesine yol açtı. Araştırmalara göre, kalsiyumun kemik kırılmalarını önlemede etkisi yok denecek kadar az görünüyor, Uzmanlara göre Kalsiyum D vitaminiyle desteklendiğinde etkisini ortaya koyuyor.

“Sütü mayalayıp yoğurt olarak tüketin!”

Bir başka araştırmaya göre, sütü mayalandırıp, yoğurt olarak tüketmenin insan sağlığı üzerinde etkisinin büyük olduğudur. Bunun nedeni ise, süt mayalandığında probiyotik denilen bağırsaklar ve insan sağlığı için faydalı bakteriler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca 1 bardak sütte bulunan kalsiyum, yarım kâse yoğurda denk gelmektedir. Süt içemeyip üzülenler için güzel bir dipnot olsun.

Aynı zamanda süt ürünlerini tüketemeyenler, alerjisi olanlar içinde kalsiyum içeren diğer besinleri araştırdık. Pekmez, incir, taze fasulye, badem, fındık, marul, ıspanak, taze asma yaprağı olmak üzere birçok üründe kalsiyum bulunmaktadır.

Sonuç olarak, beslenme alışkanlığınıza göre süt içip içmemek size kalmış, sütünüzü yoğurdunuzu yeseniz de, D vitamini takviyesini almayı unutmayınız. Bol güneşli havada yürüyüş, egzersiz ve güneşlenmeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu