Genel

Solucandan aylık 4 bin lira kazanıyor

Tokat merkeze bağlı Dedeli köyünde yaşayan Münife Sarı hiç kimsenin aklına gelmeyen bir işe kalkıştı ve kazanan o oldu. 2 yıl önce eşinin ayaklarında oluşan rahatsızlıktan dolayı geçim sıkıntısı çeken ailenin ahırda sadece bir tane ineği vardı. Bundan sağdığı sütleri peynir, yoğurt yapıp satarken aklına daha fazla para kazanma yöntemi olan gübre üretme işi geldi. İneğini satıp parasının yarısıyla solucan aldı ve gübre üretmeye başladı.

Ve gübre üretiminden kazandığı parayı görünce kendisi bile şaşıran Sarı, bu işi daha da geliştirerek solucanları ihraç etmeye başladı. Aylık geliri 4 bin lira olan Sarı ailesinin 40 bin tane solucanı var. Bu gübreleri organik tarım firmalarına satarak geçimini sağlayan Münife Sarı köy halkı tarafından da gurur kaynağı ilan edildi. Bu işe onu yönlendiren yetkililere teşekkürlerini sunan Sarı, 4 çocuğunun eğitim masraflarını karşılayabildiği için çok mutlu.

ŞUADAN 600 BİN ÜZERİNDE SOLUCANA SAHİP VE NÜFUSU HER GÜN ARTIYOR

Şuanda 600 bin solucanı olan Münife Sarı’yı ilk önce köydeki kadınlar desteklememişler ama bu kadar iyi para kazandığını duyan halk arkasında durmuş. 4 tane çocuğu olan ve en büyüğü üniversitede, biri üniversiteye hazırlanıyor, biri ortaokulda ve diğeri de anaokulunda eğitim görüyor diye anlattı. Hepsinin masraflarını bu ürettiği solucanlarla karşılıyor. Aynı zamanda eve ve eşine destek oluyor. Tüm kadınları da üretime destek olmaları için her işe kadının elinin değmesi gerektiğini söyledi.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu