Sizi sadece 5 dakikada kötü nefes kokusundan kurtaracak 5 yöntem

Ağız ve nefes kokusu, gündelik hayatta hepimizin zaman zaman şikayetçi olduğu bir konudur. Ama korkmayın bu sorun sadece sizde olmuyor. Dünya üzerinde insanların yüzde 5 ile 60’ı bu sorunda yakınıyor.  Bu sorun bazen o kadar kötü oluyor ki toplum içerisinde bizi ve karşımızdakileri çok fazla rahatsız edebiliyor. Bu sorundan yanınızda sakız ve ya naneli bir şeyler var ise geçici olarak kurtulabilirsiniz. Fakat biz bugün eğer yanınızda sakız yok ise bu sorundan nasıl kolaylıkla kurtulabileceğinizi söyleyeceğiz. Kolay ve pratik bu 5 yöntemi yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle ağız kokusunun neden meydana geldiğini öğrenelim.

İşte ağız ve nefes kokusunun nedenleri

Kötü ağız ve nefes kokusunun başlıca nedeni kötü alışkanlıklarımızdan dolayı ağzımızda ve nefes yolumuzda bulunana kötü bakterilerdir. Eğer kötü nefes kokusundan sonsuza kadar kurtulmak istiyorsak öncelikle bu kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmalıyız. Gündelik hayatta kötü nefes kokusuna neden olan 5 belirgin neden şu şekildedir;

  1. Alkol ve sigara kullanmak
  2. Aşırı kükürtlü yiyecekler yemek
  3. Ağzımızda bulunana mikrop ve bakteriler
  4. Diş eti rahatsızlıkları
  5. Stres
  6. Enfeksiyonlar
  7. Çürük dişler

Kötü ağız kokusunun neden kaynaklandığını öğrendik. Şimdi sırada bu sorundan acil olarak kurtulmanız gerekiyor ve yanınızda sakız yok ya da diş fırçalama şansınız bulunmuyor. İşte bu durumda uygulamanız gereken 5 yöntemi şöyle sıralayabiliriz.

#1 Su İçmek

Ağzımızda bulunan bakteriler ve mikroplar kötü ağız kokusuna neden olur. Bu durumda rahat nefes almamız engellenir. Eğer ağzınızı nemlendirirseniz kötü kokudan kurtulabilirsiniz. Ağzınızda yara ve ya bir hastalıktan kaynaklı bir kötü koku var ise bol bol su içmelisiniz.

#2 Nane ve ya fesleğen çiğneyin

Bir topluluk içerisindesiniz ve kötü ağız kokusundan çok zor bir durumdasınız, bu durumda hemen bir nane ve ya fesleğen çiğneyebilirsiniz. Nane, fesleğen gibi bitkiler salgıladıkları keskin koku ile sizi kötü ağız kokusundan kurtarabilir. Fakat bu sadece kısa bir süreliğine işe yarıyor bilginize.

#3 Elma tüketin

Kötü ağız kokusundan sizi kurtarabilecek bir diğer besin ise elma dır. Bence her gün evden ayrılmadan önce çantanıza bir adet elma almayı unutmayın. Elma içerisinde bulunan yararlı maddeler sayesinde kötü koku oluşumunu engeller. Elma aynı zamanda dişlerinizi güçlendirir ve onları kötü bakterilerden temizler.

#4 Limon emmek

Limonun sağlığımız için yararları saymakla bitmez. Limon bu yararları dışında kötü ağız ve nefes kokusu içinde birebirdir. Bulunduğunuz ortamda soğan ya da sarımsak yediniz ve bir toplantıya girmeniz gerekiyor. Bu durumda hemen bir dilim limon emin ve ya bir bardak suyun içerisinde biraz limon sıkın ve için, bakın hemen nasıl bu kötü kokulardan kurtulacaksınız.

 #5 Ağız spreyi

Eğer sakız çiğnemek sizler için sakıncalı ve yasak ise yanınızda mutlaka bir ağız spreyi bulundurmalısınız. Eğer ağız kokusundan çok fazla şikayetçi biriyseniz ağız spreyi çantanızdan eksik olamaması gereken bir ekipman olmalıdır.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cam Silmenin Püf Noktaları

Cam Silmenin Püf Noktaları

Güneşli günlerin gelmesiyle cama vuran güneş camdaki kiri, tozu ve su lekesini gösterir oldu. Hanımlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.