ANA SAYFA / Genel / Siyah mercimek ile kansere veda edin

Siyah mercimek ile kansere veda edin

Siyah mercimek evet yanlış duymadınız, alışageldiğimiz lezzetlerden olan sarı, kırmızı ve yeşil mercimeğin yanı sıra siyah mercimek de mutfağımıza girdi. Diğer adıyla beluga mercimeği olan siyah mercimek lif kaynağı bakımından zengin olan bakliyat çeşitlerimizdendir. Boyut olarak diğer mercimeklerden küçük ve sert görünümlüdür.

Beluga mercimeği vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde demir, magnezyum, folat, çinko, fosfor minerallerini barındırır. Siyah mercimek tam bir lif kaynağı ve düşük kalorili bir yiyecektir. Az yiyerek bile tok kalmanızı sağlar özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir yiyecektir. Siyah mercimek içerdiği antisiyanin sayesinde kanser hastalarının dermanıdır. Antisiyanin kanser rahatsızlıklarında kanser hücrelerinin çoğalmasını ve başka hücrelere dağılmasını engeller. Siyah mercimeği düzenli tüketen kanser hastaların kanser hücrelerinin yavaşladığı ve kanser hastalıklarından kurtulduğu gözlemlenmiştir. Beluga mercimeği düşük kalorisi ve antioksidan içeriği sayesinde kolesterol düşürücü etkisi vardır. Böylelikle kalp ve damar rahatsızlıklarının da önüne geçiyor. Enerji kaynağı olan siyah mercimeğin gençleştirici etkisi de büyüktür.

Siyah mercimek kan şekerini düzenlediği için özellikle diyabet hastalarının tercih ettiği bir bakliyat türüdür. Protein ve besin değeri çok yüksek olan siyah mercimeğin mutlaka tüketilmesi gerekir.
Aynı zamanda demir içeriği bakımından da zengin olduğu için anemik kansızlık çekenler için derman bir yiyecektir. Peki, siyah mercimeği nasıl tüketeceğiz sorusuna yanıtımız ise tıpkı diğer mercimek çeşitlerinde olduğu gibi yıkayıp süzdüğümüz siyah mercimeği 15-20 dakika haşlamamız yeterli olacaktır. Ondan sonra isterseniz yemek olarak ya da salata olarak tüketebilirsiniz.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deniz börülcesi ile tiroit hormonunu dengeleyin

Ispanakgiller ailesinin üyesi olan bir bitkidir. Deniz börülcesi bir diğer adı tuz otu olarak da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.