Sivrisinek ısırıklarından kurtulmak için doğal yöntemler

Yaz aylarında sivrisinek ısırıklarıyla baş etmek çok zordur. Herkes hemen kimyasal yöntemlere başvurur. Ancak özellikle çocuklarda bu yöntemlere başvurmanız önerilmez. Otların yeşillendiği, doğal yaşamın ortasındaysanız ve nemli bir bölgede yaşıyorsanız sivrisineklerle karşılaşmamanız imkansızdır.

Bu yüzden onlarla yaşamayı öğrenip aynı zamanda korunma yollarını da bilirsek ısırıklardan ve ısırılma durumundan korunabiliriz. Geceleri odanın içinde kalmış ve siz uykudayken etrafınızda sinsice dolaşan sivrisinekler hepimizin sinirini bozar. Hele bir de kulağınızın dibinden ayrılmayan vızıltısıyla tüm geceyi size zehir eden sivrisinekler yok mu, onlar tam bir baş belasıdır.

Geceleri uyutmayan bu sivrisineklerin ısırıklarını hafifletmek adına birkaç yöntem vardır. Bunların arasında buz küpleriyle kaşınan yeri ovma olabilir. Buz küpleri kaşınan yeri uyuşturarak kabarıp şişmesini engeller. Aynı zamanda da kaşıntı etkilerini hafifletir. Taze içilmiş çay poşetini ısırılan bölgenin üzerine koymanız da ısırıkların kaşıntısını hafifletecektir.

Çünkü içinde bulunan tanin maddesi, toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırmak isteyecektir. Bundan dolayı da hem o bölgeyi rahatlatacak hem de kaşıntıyı hafifletecektir. Bu bilgilerin arasında yapılan hatalardan biri de kaşınan bölgeye kolonya sürmektir. Kolonyanın içinde alkol olduğu için ve alkol de buharlaştığı için sürülen bölgede ferahlama sağlar. Bundan dolayı kaşıntının azaldığını düşünürüz. Ama uzmanlara göre bu durum yanlıştır. Kolonya yerine oksijenli su sürmek kaşıntıları hafifletecektir. Çünkü kolonya sürmek enfeksiyon riskini arttıracaktır.

Bir diğer doğal yöntemler ise kaşınan bölgeye tuzlu su uygulamaktır. Sinek ısırığı olan yeri beyaz sabun ile güzelce temizleyip üzerine tuzlu su sürebiliriz. Asidik ve mikrop kırıcı özelliği olduğu bilinen limon suyunu ise yine sivrisinek ve böcek ısırıklarının olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Sivrisinek ısırıklarının olduğu bölge enfekte olmuş bir bölgedir.

Buraya uygulanan malzemelerin hepsi de enfeksiyonu engellemek adına ya da kaşıntıyı azaltıp daha az enfeksiyonla karşılaşması için yapılan uygulamalardır. Bunları uygularken de derideki pH değerinin dengelenmesi önemlidir. Bundan dolayı asidik özellikte malzemeler uygulanır ki enfekte olan bölge daha iyi temizlensin ve normal haline dönsün. Ama asidik özellikte malzeme uygulamamız gerekirken bunun değeri de önemlidir.

Asidik özellikteki maddeler cildinizi tahriş edebilir.

Çok fazla asidik maddeler ciltte aşınma ve yaralara yol açabilir. Bunun için doğal ve az asidik özellik gösteren maddeler uygulanabilir. Bunlardan biri de elma sirkesidir. Sirke zaten antiseptik özellik gösteren bir üründür. Sivrisinek ısırıkları için de rahatlıkla kullanılabilir özelliktedir.

En önemli kurtarıcılardan biri de aleo veradır. Aleo veranın günümüzdeki önemi çok fazladır ve birçok yararı vardır. Bunlardan biri de sivrisinek ve böcek ısırıklarından sonra rahatlıkla kullanılabilir olmasıdır. Özellikle taze bulmaya özen gösterin yoksa da eczanelerden kremini alarak enfekte olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.