Sağlık

Sigaranın Zararlarını Azaltan 9 Besin

Sigaranın zararları, vücutta yarattığı tahribatı bilmeyen yoktur herhalde ama bildiğimiz halde sigara kullanmaya devam ediyoruz. Sigara kullanmakla başta kalp-damar ve akciğer olmak üzere birçok organ hasar görür ve kötü sonuçlanır.

Bu olumsuzlukları yaşamamak için lütfen sigarayı bırakın. Sigarayı bırakmak, hemen sağlığınıza kavuşacağınız anlamına da gelmiyor sonuçta yıllardır sigara içen birinin organlarındaki hasarı onarmak hiç de kolay değil.

Sigara kullanan kişinin vücudunda A,C,E vitaminleri azalır. Bağışıklık sistemi zayıflar hastalıklara yakalanma riski artar. Kanındaki oksijen değeri azalır, kalp-damar hastalıkları daha çok görülür.

Fakat aşağıda bahsedeceğim 9 besin sigaranın vücuda verdiği tahribata resmen savaş açıyor.

Sigaranın zararlarını azaltan besinler

Sigaranın zararlarını azaltan su
Sigaranın zararlarını azaltan su

Su

Hayat kaynağımız su bu besinlerin en başında yer alıyor. Vücuttaki zararlı kimyasalları ve nikotini dışarı atmaya yardımcı tek besin sudur. Sigarayı yeni bırakmış biri günde 3 litre su tüketerek vücudunun yenilenmesine yardımcı olur.

Sigaranın zararlarını azaltan kivi
Sigaranın zararlarını azaltan kivi

Kivi

Güçlü bir C vitamini kaynağı olan kivi bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Vücuda zindelik verir. Sigaranın yok ettiği C vitaminini yerine koymaya yardımcı bir besindir. Her gün bir tane kivi yemeniz günlük C vitamini ihtiyacınızı giderir.

Sigaranın zararlarını azaltan portakal
Sigaranın zararlarını azaltan portakal

Portakal

Sağlık deposu olarak gösterilen portakal tam bir C vitamini kaynağıdır. Bunun yanı sıra kanserle savaşan bir etkiye sahiptir. Kanı temizleyen bir yapısı vardır, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Günlük bir tane portakal tüketimi size çok fayda sağlar.

Sigaranın zararlarını azaltan havuç
Sigaranın zararlarını azaltan havuç

Havuç

Güçlü bir A vitamini kaynağı olan havuç, sigaranın vücutta yok ettiği A vitaminini yerine koymaya yardımcı bir besindir. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde sigaranın ciltte yarattığı hasara karşı cilde ışıltı katar.

Sigaranın zararlarını azaltan zencefil
Sigaranın zararlarını azaltan zencefil

Zencefil

Zencefil, antioksidan özelliği sayesinde zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı bir besindir. Zencefilin keskin kokusu ise sigara içme isteğini azaltır. İçerdiği birçok mineral ve vitamin sayesinde akciğer dostu bir besindir.  Akciğerleri zararlı kimyasallardan korur. Solunum sistemini rahatlatır. Günde 1 fincan çay olarak tüketilebilir. Bir parça zencefili 1 bardak suda bekletilerek içildiğinde de etki sağlar.

Sigaranın zararlarını azaltan limon
Sigaranın zararlarını azaltan limon

Limon

Limon C vitamini deposudur. Sabah aç karnına içilen 1 bardak limonlu ılık su, kanı temizleyerek vücuttaki zararlı toksinleri atmaya yardımcıdır. Hücre yenilenmesine yardımcıdır. Sigara içen kişilerde oluşan kuru öksürük ve balgam gibi sorunların önüne geçer. Nikotinin etkisini azaltır.

Sigaranın zararlarını azaltan keçiboynuzu
Sigaranın zararlarını azaltan keçboynuzu

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu balgam söktürücü özelliği sayesinde, akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Sigara içenlerde görülen kuru öksürüğe iyi gelir. İçerdiği E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Her gün çay olarak demleme şeklinde tüketilebilir.

Sigaranın zararlarını azaltan tere
Sigaranın zararlarını azaltan tere

Tere

Yeşillikler çeşidinden olan tere güçlü demir içeriği yanında içerdiği A,C,E vitaminleri ile tam bir vitamin deposu bir besindir. Akciğeri temizleme konusunda oldukça etkilidir. Her gün salata olarak ya da bir bardak su içinde bekletilerek içilebilir.

Sigaranın zararlarını azaltan üzüm çekirdeği
Sigaranın zararlarını azaltan üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği

Çoğu insan üzüm yerken çekirdeklerini çıkartır. Oysaki üzüm çekirdeği güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Vücuttaki zararlı toksinlerin temizlenmesini sağlar ve akciğeri korur. Bu yüzden üzüm yerken çekirdekleriyle birlikte yenmelidir. Mevsiminde her gün 1 porsiyon üzüm yemek sağlığınıza faydalıdır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu