ANA SAYFA / Sağlık / Sıcak çay, yemek borusu kanserine davetiye çıkarıyor

Sıcak çay, yemek borusu kanserine davetiye çıkarıyor

Yeni yapılan çalışmalar sonucunda sigara ve alkol kullanan kişilerin çaylarını sıcak içmeleri hayatlarını daha çok tehdit ediyor. Çünkü sigaradan dolayı yeterince tahriş olan yemek borusunun yüzeyini bir de sıcak çay, kahve içerek daha da zedeliyoruz. Bu da iltihaplara neden oluyor.

Sıcak çay hatta kaynar çay içmek, yemek borusu kanserini 5 kat arttırıyor. CNN International’ın haberine göre yemek borusu kanseri dünyada görülen hastalıklar arasından en sık görülen 8. Hastalıktır. Ölümcül sonuçları doğurabileceği gibi sıcak çayın yanında içilen sigaranın da etkisi çok büyüktür. Her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölmesine neden olmaktadır. Genellikle duman, sıcak ve asitli içecekler yemek borusundaki tahrişi günbegün arttırmaktadır.

YEMEK BORUSU KANSERİNİN EN BÜYÜK NEDENİ SICAK ÇAY İÇMEK

Pekin Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, sigara ve alkol kullanmayan kişilerin sıcak çay tüketmeleri sonucunda yemek borusunun dokusunda bir değişiklik olmadığı ancak sigara ve alkol tüketenlerin sıcak içecekler sonucunda tahrişin gözle görülür düzeyde arttığı gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere sıcak çay ve içecekler alkol ve sigarayla alındığında yemek borusunun astarını tahriş ediyor. İltihaplara ve hücrelerin daha hızlı bölünüp çoğalmasına neden oluyor. Sıcak sıvı yemek borusunda bulunan hücrelerin koruma işlevini bozabilir ve doku diğer kanserojenlere karşı daha fazla geçirgen olur. Türkiye, Rusya, İran ve Güney Amerika’da çay sıcak hatta kaynar içiliyor. En çok görülen yerler ise buralardır. Başlıca korunma yöntemleri arasında da sigara ve alkolden uzak durup, çayı da uygun sıcaklıkta içmemiz yeterlidir.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.