Sağlık

Şeker hastalığının bilinmeyen tehlikelerini açıkladık

Doğuştan olan şeker hastalığına Tip-1 diyabet hastalığı denirken, sonradan meydana gelen şeker hastalığına ise Tip-2 diyabet hastalığı denir. Şeker hastalığını şöyle açıklayabiliriz. Pankreasımızda bulunan iki adet hormon vardır. Bunlardan biri insülin diğeri ise glukagondur. İnsülin hormonun hiç çalışmaması ya da az çalışması durumunda diyabet hastalığı ortaya çıkar. Diyabet hastalığı sadece yemek içmekle ilgili bir hastalık değildir.

Tüm vücudumuzun işlevlerini etkiler. İlerleyen diyabet hastalıklarında görme kaybı, hissizlik gibi durumlarla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu son duruma gelene kadar bazı belirtiler vermek zorundadır. Bunlardan bazıları; aşırı susama, aşırı idrara çıkma, çok yemek yeme ama zayıflama, ağız kuruluğu, yorgunluk, ellerde ayaklarda hissizlik ve uyuşma gibi durumlar görülebilir. Bu tür belirtilerle karşılaştığınızda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Aksi takdirde açlık glikoz değeriniz yükselir ve şeker komasına kadar giden boyutları olabilir.

Yüksek glikoz seviyesi olan kişiler ilk olarak hastalık tiplerine göre hap ile başlarken, ilerleyen dönemlerde hapın artık cevap vermediği durumlarda ve hareketli diye nitelendirebileceğimiz düzensiz glikoz değerlerinden dolayı dışarıdan verilen insülin hormonuna başvurulur. Doktor kontrolünde olarak kullanılan insülin hormonuna yardımcı olarak da yediğimiz besinler ve ara öğünlerimizi atlamadan sık sık ama az yiyerek dengeli ve düzenli beslenmeliyiz.

DİYABET HASTALIĞINDA GENETİK FAKTÖRLER ÖNEMLİDİR.

Diyabet hastalığının genetik faktörlerle geldiği bilindiği için özellikle anne tarafınızdaki akrabalarınızda özellikle anne ya da anneannenizde bulunun diyabet hastalığının sizlerde görülebilme olasılığı çok yüksektir. Bunun için kilo alımınıza, tükettiğiniz besinlere çok dikkat etmelisiniz. Çünkü kilolu ve bel çevresi kalın kişilerde özellikle kadınlarda 80cm’den fazla ve erkeklerde 108cm’den fazla olan kişiler hem karaciğer yağlanmasına karşı, hem kalp hastalıklarına hem de diyabet riskine karşı önlemlerini alarak düzenli bir hayata geçmek için adım atmaları gerekmektedir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu