Gezi

Sedir (Kleopatra) Adası neden korunuyor?

Gökova körfezinde bulunan Marmaris’in yakınlarında altın kumu ile ünlü eşsiz güzellikte olan Sedir adası, görülmeye değer bir efsanedir. Yılda binlerce insanın ziyaret ettiği diğer adıyla Kleopatra plajı oldukça temiz ve turkuaz renkte güzel bir denizdir. Sedir adasının kumu 24 saat koruma altındadır, kumun özeliklerini ise saymakla bitiremiyoruz. Ziyaretçilerin terlik ile girilmesine bile izin verilmiyor.

Sedir adasının kumunun özelliği nedir?

Efsaneye göre, Ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra ve Antonios Sedir adasında aşk yaşamışlar, denizde birlikte yüzmüşler ve Antonios, Kleopatra için Mısır’ın ünlü kumlarından gemiler ile kum getirttirmiş. Altın sarısı kumun özellikleri ise, uzmanlar tarafından incelendiğinde, ateş gördüğünde yanmadığı, sodalı suda çoğalma görüldüğü, hareket ettiği görülmüştür.

Ayrıca, turistler bu kumu yüzlerine sürüp, güzelleştirdiğini iddia ediyorlar. Sedir adasının kumu sadece Mısırda birde kuzey denizde bulunmaktadır. Çok nadir bulunan bu kumun insanların üstünde, terlikleriyle taşınmaması için kuma ayak basmaları önlenmiştir. Karadan denize kadar uzanan bir tahta köprü üzerinden yürünerek denizine girilir. Denizden çıkılınca mayo ve üstünde kum götürülmesini engellemek için duş alınması zorunlu kılınmıştır.

Sedir adası

Sedir Adası antik yapılarıyla da ünlüdür. Helenistik dönem kalıntılarından olan antik tiyatrosu en dikkat çekici yapısıdır. Tarih sever turistlerin ilgisini çekmektedir. Sedir adasını gezip görmek isteyen kişiler, Marmaris tekne turlarını kullanarak bu eşsiz güzellikteki plajı görmeye gelebilirler. Tarih ve doğayla iç içe bulunan bu plajda zeytin ağaçları arasında güneşlenebilir, denizin keyfine varabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu