Faydalı Bilgiler

Sebze ve Meyve Kabuklarının İnanılmaz Faydaları

Meyve ve sebze kabuklarını çoğu zaman kesip atıyoruz peki bu yazımızı okudunuz mu? Bu yazımızdan sonra hiçbir meyve ve sebzenin kabuklarını atmayacaksınız. Yediğiniz meyvelerin kendisi kadar kabuğunun da faydası vardır. Şimdi o meyvelerin neler olduğuna ve faydalarına bir göz atalım,

Meyve ve sebze kabukları ve faydaları

Muz kabuğu

Muz kabuğunu cildinizde oluşan sivilce, kaşıntı sonrası tahriş ve akne gibi cilt sorunlarına çözüm olarak muz kabuğunun iç kısmını uygulayın. Yaz mevsimin de sıcaklarda isilik mi oldunuz muz kabuğu isilik ve cilt kaşıntısına da iyi gelmektedir.

Şeftali kabuğu

Şeftali kabuğunun içerdiği A vitamini ve Potasyum sayesinde günlük cilt bakımı yapmak için kullanabilirsiniz. Yüz bölgenize sürüldüğünde parlak bir görünüm sağlar. Cilde sürüldüğünde ise cildinizi toksinlerden arındırıcı özelliği ile sizi temiz bir cilde kavuşturur.

Armut kabuğu

Armudun kabuğu vücudu kansere karşı korumayı sağlar. Bağışıklık sisteminizi desteklediği gibi sindirim sistemine de faydası vardır. Sadece armut kabuğunu tüketmek zor olacağı için siz en iyisi hiç soymadan tüketin.

Nar kabuğu

Narın iç meyvelerinin sağlığa faydası yoktur demiyoruz fakat bazı araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuç üzerine narın kabuğunun sağlığa daha çok faydası olduğu bilinmektedir. Narın kabuğunu tüketmek elbet ki zor olacaktır. Size yapabileceğiniz bir nar kabuğu çayı tarifi verelim. 1 adet nar kabuğunu kurutun. Kurumuş olan nar kabuğunu 3 su bardağı su ile kaynatın.  İçebileceğiniz sıcaklıkta tüketin. Vücudu kanserden ve diğer önemli hastalıklara karşı korur.

Kivi kabuğu

Kiviyi bütün olarak kabuğu ile birlikte katı meyve sıkacağında sıkarak suyunu çıkarın ve tüketin. Mide bulantısı ve mide ağrısında çok etkilidir.

Patates kabuğu

Patatesi çok tüketen bir ülke olarak kabuklarını hepimiz atıyoruz fakat bu yazıyı okumadan önceydi artık yaptığınız patates yemeklerinden sonra kabuklarını gözlerinizi kapatıp üstlerine kabukları koyun. Gözaltı morlukları, gözaltı torbalarına iyi gelmektedir.

Elma kabuğu

Elmayı kabuğuyla tüketerek sindirim sistemi sağlığınızı koruyun. Elma kabuklarını kurutarak kış mevsimine hazırlık yapabilirsiniz. Kışın elma çayı demleyerek tüketebilirsiniz.

Not: Yazımızda bulunan içeriklerin ve tariflerin kesin tedavi niteliği yoktur. Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu