Sağlık

Salata yaparken yapılan en büyük hatalar

Tüm yeşilliklerin bir arada olduğu, sağlık deposu diye nitelendirdiğimiz salatanın da hazırlanma ve tüketilme noktası vardır. Tüm yeşilliklerin bir arada olması demek sağlıklı beslenme anlamına gelmez. Öncelikle salata sosu diye satılan lezzet arttırıcı soslardan kaçının. Onlar tokluk hissinin artırırmış gibi görünerek, sizin daha çabuk acıkmanıza neden olur. Salata diyet yapanlar için uygun bir beslenme kaynağı olsa da üzerine eklenen bu soslardan dolayı kilo almanıza sebep besin haline gelebilir. Bundan kurtulmak için soslarınızı kendiniz hazırlayın ve yeterli miktarda koyarak tatlandırırsanız hem sizin için hem de sağlığınız için etkili olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeleri sirkeli suda yıkamalısınız

Yeşil yapraklı besinlerin sağlığımız açısından değerini bilmeyen yoktur. Bunları yıkarken de bu değerini biliyormuş gibi yıkamalıyız. Onları gelişigüzel değil de sirkeli suda ve normal suda bekleterek özenle yıkamalıyız. Yeşil yaprakları besinlerin kanseri önleyici etkisinden dolayı da daha bir özenli yıkamalıyız. Aksi takdirde güzel yıkanmazsa içerisinde kalan küçük toprak parçaları ve tozlar vücudumuza girerek bizi hasta etmeye yeter de artar bile.

Pazarda gördüğümüz her ürün organiktir ya da temizdir diye düşünmeyin. Çünkü o meyve ve sebzelerin yetiştiği topraklar, sulandığı sular ve kullanılan ilaçları düşündüğümüzde işin içinden çıkamayabiliriz. Nice topraklar var, ürün yetiştiriyorum derken kanalizasyon borularından gelen sularla bu ürünleri suluyorlar. Birçok ziraat ilacı kullanıyorlar. Hastalıklı olan suların besinlere geçmesinden dolayı da kendimizi yatak döşek hasta bulabiliyoruz.

Aslında herkesin yaptığı ama yapmaması gerektiğini bildiği bir şeyden bahsedeceğim. Yeşillikleri metal bıçakla değil de ellerimiz de ya da yeşillik doğrayıcı bıçaklarla doğramalıyız.

Tüm ürünleri aynı kesme tahtasından kesip doğruyorsanız öncelikle onu temizleyin. Örneğin çiğ et doğradığınız bir tahta da gidip yeşillikleri doğramayın.

Çok fazla bekleterek de besinlerin ömürlerini azaltmayın ya da vitaminlerinin gitmesine izin vermeyin. Dolabınızda bekleyen her ürün size gelecek olan vitaminlerden ve yarardan alıp gidiyor. Her şeyi taze tüketmeye çalışın. Az ve sık alın. Dolabı doldurup tüm ürünleri beklemeye almayın.

Kendinize özgü soslarınızla ve elinizin lezzetiyle ve bol vitamin deposu salatalar yapabilirsiniz.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu