Sağlık

Sakız yutmanın zararlarını duyunca şok olacaksınız!

İnsanlar genellikle sakızı çıkarmaya vakit ayırmak yerine onu yutup geçmeyi seçerler. İşte en büyük yanlış burada başlıyor. Sakız küçük zararsız gibi görünse de aslında midemiz, bağırsaklarımız için hiç de zararsız değil. Mideye giden sakız yenilen yemekler gibi kolay sindirilemez. Sindirilmesi de oldukça zordur. Sakızın kıvam alması için kullanılan ve tükürük salgısıyla aktive olup kıvamlı bir hal almasını sağlayan madde kauçuktur. Kauçuk maddesi, basketbol toplarının yapısında bile bulunmaktadır.

Aynı zamanda bütil adı verilen elastik özelliğini veren sentetik madde bile sakızların içeriğinde bulunmaktadır. Kauçuk maddesi olduğu için yutulan sakız mideye top halinde gidiyor ve mide asidi bile etki etmiyor. Bu yüzden sindiriminde zorlaştığı bu durum sonucunda bir kısmı sindirilen sakız öğütülürken bir kısmı sindirilmeyen sakız bağırsaklara doğru yola çıkar. Ancak her yetişkinin çocuklarını uyarmaları çok doğrudur. Çünkü sakızın bir kısmı öğütülürken bir kısmı ise bağırsaklardan atılabilir. Ancak bazı durumlarda nefes borusuna sakızın takılmasıyla nefes almakta zorluk ve boğulmalara neden olabilir. Bundan dolayı çocukların çiğnedikleri sakızlara çok dikkat etmeliyiz. Bu küçük bir sakız, bir şey olmaz dememeliyiz.

Çocuklarınızın yediklerine dikkat etmeliyiz.

Uzmanların şahit olduğu bazı tıbbi durumlar vardır. Bunlardan bazıları; yurt dışında gerçekleşen bir olaydır. 4 yaşındaki çocuk kabız olduğu için doktora götürülür ve annesi çocuğun bu durumunu anlamayıp onu tuvalete teşvik etmek için her gün sakız teklif ediyorlardı. Ve bu sakızları küçük çocuk her gün 5 , 6 , 7 derken hepsini yutuyordu ve bunu oyun sanıyordu. Günler geçmiş doktorun uyguladığı tedaviye cevap vermeyen küçük çocuğu en son uyutup anüs yoluyla bağırsağına girilmiş ve görülenler karşısında şok olmuşlar. Yumak yumak sakız çıkarılmış ve çocuk ondan sonra rahatça hayatına devam edebilmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu