Sağlık

Sağlıklı beslenmek için uyulması gereken 9 basit kural

Bazen sağlıklı beslenme ile ilgili ön yargılı fikirlerden kurtulmak zor olabilir, ancak çoğu zaman onlardan dolayı kendimizden mahrum kalırız.

Bu yazımızda sizlere sağlıklı ve uzun yaşamak için uymanız gereken 9 basit kuraldan bahsetmek istiyoruz. Umarım severek okuyacağınız bir yazı olur.

1. Geç saate yemek yemek.

Akşam yemeğini saat 6’dan sonra yemek sağlıklı değildir. Günümüzde birçok insan atalarımızdan daha geç yatmaktadır ve uzun süre aç kalmak sağlığınıza zarar verebilir. Gerçek şu ki,yatmadan üç saat önce yemek yememelisiniz ve akşam yemeğini erken saatlerde ve hafif yemekler tüketmelisiniz.

2. Yağ zararlıdır.

Yağ sağlığınız ve vücut şekliniz için genellikle kötü olarak kabul edilir, ancak tam olarak doğru değildir. Normalde yiyecekleri sindiremenize yardımcı olur. A ve E vitaminlerinin metabolize edilmesine yardımcı olur ve vücudunuzda yeterince yağ yoksa, hormon üretmeyi neredeyse durdurur.

Yağ eksikliği aynı zamanda cildinizin daha hızlı yaşlanmasına ve kırışıklıklara sebep olur. Karaciğerinize zarar verebilir. Bu nedenle, örneğin bitkisel yağ tüketiminizi sınırlamalısınız, fakat tamamen tüketmekten vazgeçmemelisiniz. En iyi fikir, sosis, mayonez, kurabiye veya kek gibi gizli ve genellikle sağlıksız yağ içeren yiyecekleri tüketmemek olacaktır.

Sağlıksız beslenmenin zararları

3. Sağlıksız atıştırmalıklar.

Atıştırmalıklar bir zorunluluktur. Sağlığınıza önem veriyorsanız, zaman zaman enerjinizi arttırmalısınız. Bununla birlikte, bu yedekler dengelenmelidir: örneğin biraz fındık veya meyve tüketerek hem sağlıklı besinler tüketmiş olur hem de enerjinizi arttırmak için atıştırmış olursunuz.

4. Organik gıdalar tüketilmelidir.

” Organik ” olarak işaretlenen ürünler (yani, GDO, böcek ilacı veya katkı maddesi kullanılmadan üretilir)

5. Karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.

Karbonhidratlar basit ve karmaşık olarak ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar şeker, çikolata, bal, reçel, tatlı meyve ve içecekler, beyaz ekmek ve patateslerde bulunan karbonhidratlardır vücuda direk olarak zarar verir ve sağlığa zararlıdırlar. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız, tahıllar, fasulye, meyveler, sebzeler ve yeşillikler gibi daha karmaşık karbonhidratlara sahip olun.

6. Meyve ve sebzeler organik olarak tüketilmelidir.

Modern dondurma teknolojileri, bu gıda ürünlerinin sağlıklı unsurlarının korumasını sağlasa da sağlıklı bir yaşam sürmek için ağacından koparıldığı organik tüketilmesi önerilmektedir.

7. Doğru ekmek seçilmelidir.

Ekmek kahverengi ise, mutlaka çok fazla lif içermez. ” Sağlıklı ” kahverengi renk hamurdaki karamelden kaynaklanıyor olabilir. Kahverengi ekmeğin içerdiği enerjineredeyse beyaz ekmeğinkiyle aynıdır ve her iki durumda da kilo alabilirsiniz. Sağlıklı türler tam tahıllı ekmekler veya gevrek ekmeklerdir.

8. Meyve suyu yerine meyve tüketilmelidir.

Meyve suyunda lif yoktur. Meyve suyunda vitamin ve mineral miktarı meyvenin kendisinde bulunandan daha azdır. Bu sebeple meyvelerin suyunu sıkıp tüketmek yerine direk meyve olarak tüketmeniz daha sağlıklıdır.

9. Kilo aldıran besinler tüketilmemelidir.

Çubuk gevreklerden tüketmeniz size kilo aldırmayacaktır. Fakat bu tür kraker ve gevrekler sağlıksızdır. Bu krakerlerin içerdiği beyaz pirinç, soya sosu ve yağlı peynirler zamanla daha hızlı ve fazla kilo almanızı sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu