Sağlık

Ramazan ayında yapılan bu yanlışlar kalp sağlığını tehdit ediyor

Ramazan ayının uzun günlere denk geldiği ve bunun üzerine yurt genelinde yaşanan aşırı sıcaklığında etkilediği ve bu durumun insanlar üzerindeki etkilerine bakacak olursak oldukça fazladır. İnsanlar dini inançlarını yerine getirmek istiyorlar ancak hasta olan kişilerin oruç tutmadan önce tekrar bir sağlık kontrolünden geçerek doktorlarından onay alarak tutmaları önerilir. Oruç tüm vücudumuzun yıl içerisinde toksinlerden arındırılıp atıldığı hem de sabrı öğreten bir dini görevimizdir. Ama oruç tutmak için sağlığımızdan olmak doğru değildir. Yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları, kalp rahatsızlığı olan kişiler özellikle tutmamaları gerekir. Düzenli olarak içmeleri gereken ilaçları vardır. Ve bu ilaçların alınmaması ölümcül risklere götürebilir. Bu yüzden doktorlarına danışarak oruç tutmaları önerilir.

Bunun dışında sağlıklı bireylerin de oruç tutarken dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Bunlar arasında başta iyi bir sahur gelir. Öncelikle zayıflamak uğruna oruç tutmak hem sağlığınıza iyi gelmez hem de oruç tutmanın maneviyatını yitirmiş olursunuz. Önemli olan yeterli miktarda sahurda yemek yemek ve gün içerisinde yapmış olduğunuz işleriniz için gereken enerjiyi almaktır.

İftar zamanında bol sıvı tüketimine dikkat ederek daha rahat oruç tutabilirsiniz

İftar zamanı gelince de bu sıcak günlerde herkesin sıvı tüketimine önem verdiği görülüyor. Vücudumuzun suya ne kadar ihtiyacı varsa sağlıklı yemeklere de o kadar ihtiyacı vardır. İftar sofralarınızda bulunması gereken yemekler arasında başlangıçta çorba ile başlayıp ana yemek olarak ağır olmayan et ve tavuk ürünleri olabilir. Bunun yanında bol yeşillikli salata ya da yoğurt iftarınızı yapmanız için yeterli olacaktır. Yemek sonrasında ise hemen tatlıya geçmek yerine midenize dinlenmesi için bir saat kadar zaman ayırıp sonrasında tatlı ya da meyve tüketimine geçebilirsiniz. Ramazan aylarında genellikle tercih edilen tatlılar ise sütlü hafif tatlılardır. Şerbetli tatlıların gün içindeki uzun açlıktan sonra ağır gelebileceği düşünülüyor. Ama herkesin ağız tadına göre farklılık göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu