KadınSağlık

RAHİM(UTERUS) ÇEŞİTLERİ VE HASTALIKLARI

RAHİM(UTERUS) ÇEŞİTLERİ VE HASTALIKLARI

Kadın iç üreme organlarından biri olan, döllenen yumurtanın tutunup gelişimini tamamladığı ve doğumla sonuçlanana kadar burada büyümekte olan bebeği taşıyan, kaslardan oluşan bir organdır. Bir kadının anne olabilmesi için rahim içeriğinin gelişimini tamamlamış ve doğuma uygun olması gerekmektedir. Ergenlikle başlayan menstruasyon döngümüzle birlikte rahim yapımızın da sağlıklı olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Oldukça çeşitli rahim tipleri vardır. Bunlar bölmeli rahim, rahmin çift oluşu, boynuzlu oluşu diye sıralanabilir.

Rahim Çeşitleri

  • Normal uterus

  • Uterin septum(bölmeli)

  • Bikornis uterus(iki bölmeli rahim)

  • T şeklinde boşluğa sahip uterus

  • Arkuat uterin(kalp şeklinde rahim)

  • Didelfik uterus(Çift rahim)

  • Unikornis uterus(tek köşeli rahim)

Bu rahim tipleri doğumsal olduğu için belli başlı belirtiler mutlaka verir.

Çoğu kadın belli bir yaşın üstünde mutlaka doktor kontrolüne giderek düzenli olarak kontrollerine devam etmesi gerekmektedir. Artık ben doğum yaptım, her şeyim sağlıklı diye bir tabir olmamakla birlikte gelen sinyalleri dikkate almayıp kendi bildiğimiz nokta da ilerlersek eğer geç kalma durumuna dahi gelebiliriz. Bu yüzden vücudumuzu verdiği sinyalleri mutlaka dinlemeliyiz.

RAHİM HASTALIKLARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bu anlattığımız rahim problemlerinden kurtulmak için mutlaka vücudumuza yaptığı belirtileri bilmeli, takip etmeliyiz. Tedavi yöntemleri genelde hapla ya da ilaçla değil. Küçük operasyonlarla düzeltilebilir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu