Prostat kanseri nedir ve nasıl fark edilir?

Prostat kanseri; erkeklerde 50 yaşından sonra en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bu kanseri tanımlayıp, anlayabilmek aslında çok zor değil. Sadece belli bir yaşında üzerindeki bireylerde bulunan çekinme duygusundan dolayı “geçer zaten birkaç güne, komşuda da varmış şu ilaçları kullanmış” gibi sözleri kullanarak çağ dışı söylemleri kabul edip hayatımıza uygulamamalıyız. İnsanların nasıl hastalıkları olduğunu bizler bilemeyiz.  Sadece söylenenler kadardır.

Prostat kanserinde temel amaç, öncelikle kanseri yok etmektir. İkinci amaç da, o bölgeden alınan bu kanserli hücrelerin, etrafında ya da cinsel organın işlevini bitirmeden ve sertleşme durumunu yitirmeden yoluna devam edebilmesini sağlamaktır. Her bireyin hayatını etkileyebilecek durumlar olan bir sorunları en aza indirmek ön plandadır.

Yapılan istatistikler sonucunda en ölümcül kanser türevlerinden biri olan akciğer kanserinden sonraki sırada prostat kanseri yer alırken günümüzde bu sayı düşmeye başlamıştır. İnsanların gittikçe bilinçlenmesinden kaynaklı daha güzel sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bu durumu yaşayan ve ameliyat olmaktan korkan birçok kişi içinde daha iyi yollar bulunmuştur. Şimdilerde tıp camiasında geliştirilen yöntemlerle daha az kesi ve daha az invaziv işlemlerle vücut içerindeki kanserli hücre temizleniyor. Hem kişi için daha hızlı toparlanma süreci başlıyor hem de psikolojik olarak insanlar bu ameliyattan kaçmamış oluyorlar.

PROSTAT KANSERİNE YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ BULUNDU

Artık ilerleyen tıp yöntemleriyle kanserli olan bölge belirlenip işaretlenerek yüksek dozda ultrason dalgaları verilerek kanserli hücrelerden kurtulmak mümkün hale geldi. Erken dönem prostat kanseri tanılarında kanserli hücre alındığı için baskı yaptığı çevre dokularında bazı işlevsel bozukluklar olabiliyor. Bunlardan birkaçı idrar kaçırma ve sonrasında cinsel aktivitelerinde bozulma gibi durumlar olabiliyor.

Prostat kanserini ailelerinde birinci derece akrabalarında görülen kişiler mutlaka testlerini yaptırarak 40 yaşından sonra düzenli olarak kontrol dâhilinde olmaları gerekiyor. Kandaki PSA değer, prostat kanserinde belirleyici bir sonuç olsa da birçok hastalıkta da yüksek olabiliyor. Aynı zamanda elle muayene de yaptırılabilir. Fiziksel olarak muayeneler sonucunda da ele gelen kitleler sonrasında tanılar için belirleyici faktörler haline gelebiliyor.

YAZAR: Şeyda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.