İp Uçları

Polar ve Poların Zararları Nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmezi olan soğuk günlerde içimizi ısıtan battaniyeden tutun da kazak, pantolon, atkı, bere her türden evimizde bulunan polar ürünleri bu yazımızı okuduktan sonra direk çöpe atacaksınız.

Öncelikle polar nedir ona değinmek istiyorum. Polar hammaddesi petrol olan, yani atık pet şişelerinden üretilen polyester ipliğidir. Uzak Doğu ülkeleri ve Çin’ de yaygın bir sanayi kuruluşudur. Bu ülkeler kendi ülkelerinden toplanan gerektiğinde ise başka ülkelerden ithal edilen bu çöp atık şişeleri, poşetleri geri dönüşüm fabrikalarında işleyerek evlerimize kadar giren bu polar ürünleri elde ediyorlar.

Yetişkinler için olan bir montu üretmek için 25 büyük plastik şişe eritilip kullanılıyor. Yani evimizde çöp diye atılan pet şişeleri tekrar para vererek satın alıyoruz. Üzerimize eritilmiş plastiği giyiyoruz.

Poların Zararları Nelerdir?

Polar ürünlerin hava geçirgenliği olmadığı için bizi sıcak tutar, hatta terlememize yol açar bu yüzden sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Çeşitli deri hastalıklarından tutunda birçok kötü hastalığa davetiye çıkartıyor. İçeriğinde kullanılan maddelerin kanserojen bir madde olduğunu bilmeliyiz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, polyester kumaştan üretilen iç çamaşır giydirilen erkek hayvanlarda sperm kalitesinin etkilendiği ve sayısında ciddi azalma olduğudur. Dişi hamile hayvanlarda ise aynı deneme yapıldığında ani bebek düşüşleriyle karşılaşılmaktadır.

Evet, peki alternatif ürün olarak ne kullanmalıyız derseniz. Şiddetle doğal pamuk ve doğal yün ipek karışımı kumaş öneriyoruz. Doğal pamuk ürünleri yazın serin, kışın ise sıcak tutar. Sağlığımıza dost bir üründür. Lütfen çocuklarınızı ve kendi sağlığınızı düşünün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu