Kadın

Pişmiş yumurta çiğ yumurtaya göre daha faydalıdır

Yumurtanın nasıl tüketileceğinden önce sağladığı yararlara bakmamız gerekir. Tavuk yumurtasını gün içinde mutlaka en az bir öğünümüzde tüketmemiz gerekir. Sağladığı yararlar ise saymakla bitmez. Yorgunluktan kansere, kansızlıkta beyin hücrelerinin gelişimine kadar birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan yumurta çok faydalı bir besindir. Ancak nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda birçok tartışmalar vardır. Kimisi çiğ olarak tüketmenin faydalı olduğunu savunur.

Kimileri de aksine bu tüketim şeklinin bağışıklığı düşük olan kişilerde ölümcül sonuçlara sebep olabileceğini savunur. Pişmemiş yumurtaların içerisinde salmonelle virüsü bulanabilir ve bu virüs ölümcül etkilere sebep olabilir. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde ise ishal olarak kendini gösterir. Çiğ mi yoksa pişmiş yumurta mı diye dönen tartışmalar sonucunda, pişmiş yumurtaların da % 50 oranında antioksidan özelliğini kaybettiğini görüyoruz. Ancak önemli olan yumurtayı tam pişirip içerisinde bulunan avidin proteinini en etkili şekilde vücudumuza almalıyız. Aynı zamanda kansızlık sorunuyla mücadele eden kişilere mutlaka yumurta yemeleri önerilir. İçerisinde bulunan mineraller kalp hastalıklarına iyi geldiğinden tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

YUMURTA KEMİK ERİMESİNDEN KORUYOR

Diyet ve kas çalışanların doğal yoldan protein almaları için en güzel besindir. Anne karnında olan bebeğin beyin gelişimi ve gelişimsel süreci için de çok kıymetli bir protein kaynağıdır. Yaştan kaynaklı göz hastalıklarına karşı da göz damarlarımızın gelişimi için oldukça yararlı olan yumurtayı sabah kahvaltılarında tükettiğimizde hem gün içerisinde tokluk hissi yaratır hem de göz sağlığımız için yarar sağlar. Menopoza giren kadınlarda genellikle sık görülen kemik erimelerine karşı da vücudumuzun büyük bir koruma içerinde olmasına yardım eden önemli bir besin kaynağıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu