Pekmez ile yoğurdu bir arada yemenin zararları

Anadolu’da şifa kaynağı olsun diye pekmez ile yoğurdu karıştırarak yediren annelerimiz bulunmaktadır. Onlar doğru yaptıklarını zannederken aslında ne kadar yanlış yaptıklarının farkında değildirler. Çünkü pekmezin içinde bulunan vücudumuza girdiğinde kan yapıcı ve demir yönünden zengin olan besinler, aynı yerde yoğurdu görünce birbirlerini nötrlemeye başlıyorlar.

Çünkü yoğurdun içindeki kalsiyum minerali pekmezin içindeki demir elementiyle karşılaşınca birbirlerini etkisiz hale getirirler ve böylelikle vücudumuza hiç katkısı olmadan atılır. Geriye kalan tek katkı kilomuza kattığı sayılar olur. Ama halk arasında hastalanan çocuklara, büyüklere fark etmeksizin bu karışımı yedirmeye çalışırlar. Oysaki hiçbir faydası yoktur.

Diyetisyen Sevgi Eryılmaz; süt ve süt ürünlerinin demir emilimini azalttığını belirtiyor. Çocuklarımız için daha besleyici olsun diye, yoğurdun içine koyulan kuru meyve, kayısı, üzüm gibi demir yönünden zengin olan besinlerin besleyici değerlerini de yitirdiğini söylüyor. Vücutta oluşabilecek demir eksikliği gün geçtikçe ilerlerse eğer kansızlık boyutuna gelerek anemiye kadar gelebilir. Bunun sonucunda da demir yüklemeleri hatta kan transfüzyonuna bile başvurulabilir.

BİR DİĞER ŞAŞIRTAN GERÇEK DE, DÖNERİN YANINDA AYRAN İÇMEYİN.

Sadece yoğurdun içine koyulan pekmez kansızlığa yol açmıyor aksine, daha birçok yanlış yaptığımız beslenme şekilleri vardır. Bunlardan bazıları; örneğin yumurtanın yanında yenilen peynir, süt, tavuğun yanında tüketilen yoğurt, balığın yanında istenilen yoğurtlu mezeler, dönerin yanında severek içtiğimiz ayran yaptığımız hatalardan sadece bir kaçıdır.

Bu gibi birçok beslenme yanlışları sonucunda demir eksikliği görülebilir. Oysaki kendinize göre çok sağlıklı besleniyorsunuzdur. Ancak neyi neyin yanında yememiz gerektiğini bilmediğimiz müddetçe bazı hastalıklar gün yüzüne çıkabilir ve bunun neden olduğunu aylarca hatta yıllarca bulamayız. Tüm bu olabilecek durumlardan dolayı beslenme şeklinizi düzene sokarak neyi, ne zaman ve ne ile tüketmemiz gerektiğini öğrendikten sonra hayatımıza daha sağlıklı bir yoldan ilerleyebiliriz. 

Bu yapılan yanlışları çoğumuz bilmeyerek sadece o yemeğin yanına yakıştığı seçeriz. Hâlbuki yediğimiz besinlerin içerikleri o kadar önemlidir ki, bir besinden faydalanacağız derken, diğer besinle her şeyi mahvedebiliriz. Onun yerine yoğurdu tek başına bol bol tüketebiliriz.

YAZAR: Şeyda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mürver nedir, Faydaları nelerdir?

Görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakan, meyveleriyle bahçenizin en güzel ağaçlarından biri olan kıymetli bir bitkidir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.