Paramızla plastik kanser satın alıyoruz!

PARAMIZLA KANSER SATIN ALIYORUZ!

Herkes bu zamana kadar duymuştur çoğu ülkede yasaklanan plastik şişelerin zararlı etkilerini. Özellikle kanser tanısının biraz daha hayatımıza gelmesine neden olan plastik şişeler yerine çoğu ülkede cam şişelere geçilmiştir.

Sadece satın aldığımız damacanada değil, evimizde bulunan sert plastik olan her şey de bu kimyasallara rastlamak artık çok kolay.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, “BPA’lı plastik şişelerde kanser ve kısırlık satın alıyoruz” dedi. Bu önemli açıklamadan sonra çoğu evde herkes cam şişeleri ve bardakları tercih etmeye başladı.

Yaz aylarında yaptığımız en büyük hatalardan biri de plastik şişelere su doldurup buzluğa koymak. Uzun süre içeriğinde bulunan Dioksin’in açığa çıkmasına neden olur. Dioksin denilen bu kimyasalın ciddi derecede meme kanserine neden olduğu tespit edilmiştir.

Yaz aylarında arabada bırakılan pet şişelerdeki sular da tehlike saçıyor.

Bunların yerine hayatımıza cam şişeleri koyduğumuz da ve hatta damacanalarımızı aldığımız gün cam sürahilere boşaltıp  ya da cam şişelerde muhafaza ettiğimiz sürece bu tehlikeden korunabiliriz.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu 10 yöntemi uygulayanlar sigarayı anında bırakıyor

Günümüzün kötü alışkanlıkları arasında bulunan sigara akciğer hastalıklarımıza davetiye çıkarmaktadır. Oldukça ticareti fazla olduğu için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.